Boże Narodzenie wraca do elementarza

Protest rodziców tym razem okazał się skuteczny i w rządowym podręczniku dla 1-klasistów pojawiły się zwroty nawiązujące do chrześcijańskich korzeni świąt.

Pod koniec czerwca Ministerstwo Edukacji Narodowej upubliczniło drugą część darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów pt. "Zima". Okazało się, że na kilku stronach autorka Maria Lorek opisała przygotowania do świąt, jednak pominęła całkowicie ich chrześcijańską tożsamość. Ani razu nie padła nazwa "Boże Narodzenie".

W elementarzu dzieci ubierały choinkę, piekły pierniki, wykonywały ozdoby choinkowe czy upominki i szukały świątecznych prezentów, a świąteczne strony książki podsumowywał wiersz Józefa Czechowicza "Zima", zilustrowany obrazkami dzieci lepiących bałwana i krasnala-mikołaja, wdrapującego się na komin. Sam wiersz wspomina o śniegu, dzwonkach i choinkach, a wzmożony ruch w sklepach tłumaczy zdaniem "Gwiazdka niedaleko!". Elementarz nie mówił natomiast nic o kolędach, Pasterce czy Dzieciątku Jezus.

Takie przedstawienie chrześcijańskich świąt wzbudziło sprzeciw przede wszystkim rodziców. Powstała petycja "Nie dla usuwania Bożego Narodzenia z darmowego podręcznika dla 1-klasistów", którą w ciągu kilku dni podpisało ponad 45 tys. osób. Za inicjatywą stoi Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. "Uważamy, że poświadczona konstytucyjnie, chrześcijańska tożsamość kultury polskiej winna znaleźć odbicie w treści podręcznika. Nie chodzi o żadną religijną indoktrynację, a jedynie o stwierdzenie kulturowego faktu, którego nie można przemilczać" – tłumaczą autorzy petycji.

Protest rodziców okazał się w tym przypadku skuteczny i resort zdecydował się przywrócić do podręcznika zwroty odnoszące się do chrześcijańskich korzeni świąt. W poprawionej wersji (do pobrania na stronie MEN) mowa jest już o świętach Bożego Narodzenia, Wigilii i kolędach. – Nie było naszym zamiarem doprowadzenie do jątrzenia, skłócania czy wywołania tak skrajnych emocji – powiedziała w rozmowie z Gosc.pl Joanna Dębek, rzecznik ministerstwa. – Przychylamy się do głosów rodziców, naprawiamy błąd i "Boże Narodzenie" już jest w elementarzu.

Jak informuje MEN na swojej stronie, do 7 lipca można jeszcze zgłaszać opinie, uwagi, pomysły i propozycje dotyczące "Naszego elementarza".

«« | « | 1 | » | »»
 • Anna A. G.
  03.07.2014 09:15
  W czasie okupacji niemieckiej w moim elementarzu był święty obrazek i wiersz .Zaczynał się tak: ,,W stajni na sianku Jezusek mały, a nad nim anioł modli się biały.I Matka Boska w jasnej sukience nad swym syneczkiem wyciąga ręce. Idą ludkowie do tej stajenki;niosą podarki nucą piosenki. A Pan Jezusek pięknie się bawi, malutką rączką lud błogosławi Nikt nie protestoał, nię mądrzył się jak tu.
 • operator
  03.07.2014 13:19
  MEN pod wodzą Tuska jest skrajnie antychrześcijański ale już niedługo...
 • Kat
  04.07.2014 08:11
  Ciagle pisza nowe podreczniki, zapominajac o tych, ktore byly dobre. Prawdopodobnie wydane przez "nie to" wydawnictwo.
 • Szopen 52
  10.07.2014 11:14
  Wstawili i nie wstawili tej jedynej wzmianki o ,,Bożym Narodzeniu''.

  1. Gwiazda na choince na rynku jest satanistyczna, bo pięcioramienna - ,,bożków tej ziemi'' i zwrócona ostrzem jednego z ramion pionowo w dół, co symbolizuje upadającego anioła.

  2. Nadal nic nie wspomniano, nawet i półsłówkiem o narodzinach Dzieciątka Jezus, a za to o handlu cały nieomal dialog i ilustracja. Wydaje się, że tu chodzi o jakieś wielkie święto Mamony czy Hermesa.

  3. Polecenie nr 2: ,,Opowiedzcie o najważniejszych świętach, które są obchodzone w waszych domach !'' również nie zawiera napomknięcia, o jakie tu święto chodzi. Ośmielę się ponadto zauważyć, że to nie są dla chrześcijan ,,najważniejsze święta'', gdyż najważniejsza jest Wielkanoc, którą zapewne znowu złośliwie pominą. (Owszem, dla handlu - Mamony i Hermesa - to właśnie te święta są najważniejszymi.)

  4. W pewnym momencie w dialogu pojawiło się przekłamanie graficzne: Jeśli mamy do czynienia z dialogiem, to nigdy się nie umieszcza w słupku myślników, wypunktowujących kolejne wypowiedzi rozmówców, myślnika o innej funkcji ! Należy wtedy zapis ,,- odpowiada tata.'' umieścić po prawej stronie kolumny tekstu.

  --- W tym złośliwym kapaniu po kilka stronic owego żałosnego elementarza jest konkretna ideologiczna metoda, która polega na zmęczeniu zainteresowanych rodziców i nauczycieli, ażeby coś genderowego czy satanistycznego musieli przeoczyć ku uciesze obłudnych mocodawców autorek.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  18°C Czwartek
  rano
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  wiecej »