Prof. Chazan zostanie zwolniony

Prezydent Warszawy przedstawiła wyniki kontroli w szpitalu św. Rodziny. - Przedstawione wyniki są podstawą do rozwiązania stosunku pracy z prof. Bogdanem Chazanem - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podczas konferencji prasowej w miejskim ratuszu, Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawiła wyniki kontroli w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny SP ZOZ przy ul. Madalińskiego. Postępowanie kontrolne trwało 30 dni i było dłuższe zaledwie o 3 dni od kontroli Ministerstwa Zdrowia. - Postępowanie prowadzili pracownicy Biura Polityki Zdrowotnej m.st. Warszawy. Miało ono na celu stwierdzenia czy w kontrolowanym podmiocie przestrzegane są prawa pacjenta, a w szczególności prawo do informacji i prawo do świadczeń zdrowotnych - wyjaśniła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Powstały po kontroli raport ma 40 stron i jest dostępny na stronie stołecznego ratusza (raport >>). Dziennikarze usłyszeli jego streszczenie.

Wynika z niego m.in., że dokumentacja sporządzona w szpitalu im. św. Rodziny była niekompletna, zawierała błędy merytoryczne, lakoniczny lub niepełny opis. Stwierdzono również naruszenie zasady niezwłoczności przy dokumentowaniu istotnych zdarzeń - np. informacje o odmowie aborcji czy o skierowaniu na konsultację do Szpitala Bielańskiego czynione były przy okazji kolejnej wizyty pacjentki, a nie bezpośrednio po zdarzeniu. - Warto dodać, że podobne nieprawidłowości zauważono także w prowadzeniu dokumentacji medycznej w Instytucie Matki i Dziecka - relacjonowała wnioski prezydent miasta.

"Poza tym w dokumentacji medycznej obu podmiotów nie został odnotowany fakt udzielenia pacjentce informacji o stanie zdrowia, […] w szczególności w zakresie spełnienia przesłanek wynikających z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, które kwalifikowały ciążę do jej wcześniejszego zakończenia zgodnie z prawem” - donosi dokument.

Kolejne zastrzeżenie dotyczyło „nie poinformowania pacjentki o terminie wcześniejszego zakończenia ciąży upływającym w ostatnim dniu 24 tygodnia jej trwania stanowi ograniczenie prawa pacjentki  do informacji”. Raport stwierdza, że podobna sytuacja miała także miejsce w IMiDz.

- Okoliczność ta w żaden sposób nie usprawiedliwia zaniechania personelu medycznego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny - mówiła prezydent.

Trzeci wniosek to opinia Konsultanta Krajowego w dziedzinie perinatologii. "Oczekiwanie na wynik pełnego badania kariotypu, podczas gdy w dyspozycji lekarzy kontrolowanego szpitala były już wyniki badań obrazowych jednoznacznie wskazujących na istnienie ciężkiego uszkodzenia płodu nie było uzasadnione medycznie, a w kontekście niepodległego, granicznego w tym przypadku, terminu zakończenia ciąży do końca 24 tygodnia, było wręcz błędne, gdyż praktycznie skutkowało uniemożliwieniem dokonania zgodnie z prawem zabiegu wcześniejszego zakończenia ciąży” - czytamy w raporcie.

Jest także punkt odnoszący się do klauzuli sumienia. "Prof. Chazan, odmawiając informacji w zakresie wskazania realnej możliwości uzyskania świadczenia działał, jako administrator placówki, a nie będąc lekarzem prowadzącym pacjentki nie mógł w świetle obowiązujących przepisów powołać się na klauzulę sumienia, która ma charakter indywidualny” - czytamy w raporcie.

Kontrola nie potwierdziła natomiast zarzutu rzecznika praw pacjenta, odnoście naruszenia praw pacjentki do sprzeciwu wobec opinii lub orzeczenia lekarskiego.

- Te cztery wnioski przedstawione w raporcie są podstawą do rozwiązania stosunku pracy z prof. Bogdanem Chazanem - powiedziała prezydent. Jednocześnie dodała, że swoją decyzję przekazała do informacji szpitala. - To, kiedy odejdzie prof. Chazan, ustali radca prawny - wyjaśniła. 

Raport zawiera także informację o dokładnym przebiegu świadczeń zdrowotnych skarżącej pacjentki. Na podstawie szczegółowych rozmów zarówno z prof. Chazanem jak i dr Maciejem Gawlakiem wynika, że prof. Chazan nie prowadził ciąży pacjentki. Lekarzem prowadzącym od. 10 tygodnia ciąży był dr Maciej Gawlak.

Dyrektor placówki przy ul. Madalińskiego ma prawo w terminie 7 dni od daty otrzymania projektu wystąpienia pokontrolnego do zgłoszenia umotywowanych pisemnie zastrzeżeń do tego projektu.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Piątek
noc
23°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
34°C Piątek
wieczór
wiecej »