To warto zapamiętać

Po przeczytaniu tej informacji nie bardzo wiedziałem co z sobą począć. Może mój odbiór świata jest totalnie zakłamany? No bo skoro patriarcha Moskwy twierdzi, Rosja wobec Ukrainy nie jest agresorem....

Czytam, czytam i oczom nie wierzę.... Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) wezwał światową opinię publiczną, aby nie postrzegała Rosji jako agresora.

To, że prezydent Putin prosi patriarchę Cyryla, by użył swoich wpływów do pomocy w uspokojeniu sytuacji na Ukrainie rozumiem. Rozumiem też, że patriarcha kadzi prezydentowi publicznie mówiąc, iż odzwierciedla on „konsensus, istniejący obecnie w naszym społeczeństwie”. Może i odzwierciedla, ja tam nie wiem. Ale kiedy padają słowa: „Daj Boże, aby Rosję zrozumieli dzisiaj ci, którzy jeszcze jej nie rozumieją. Daj Boże, aby wszyscy zrozumieli, że z Rosji nie wywodzi się ani zagrożenie wojskowe, ani jakiekolwiek inne niebezpieczeństwo dla ludzkości” – moja dotychczasowa pewność, że mniej więcej rozumiem otaczający mnie świat, gwałtownie spada.

Nie no, z Rosji nie wywodzi się żadne zagrożenie dla ludzkości. Krym sobie wzięła, bo był jej i to trzeba zrozumieć nie? A wojna na Ukrainie? No to przecież jest na Ukrainie! Rosjanie nie mają z tym nic wspólnego. Przecież – jak już zdążył powiedzieć prezydent Putin po zestrzeleniu przez separatystów cywilnego samolotu  – za to co się dzieje na Ukrainie odpowiada Ukraina. Czego tu nie rozumieć?

A te zielone ludziki walczące po stronie separatystów? Też głupie pytanie, prawda? Przecież wszyscy wiedzą, że zielone ludziki są z kosmosu. Oj, naiwny jestem myśląc, że to Rosjanie :)

Ten sposób myślenia nieodmiennie przypomina mi stary kawał, jak to media radzieckie relacjonowały jakiś incydent na granicy radziecko-chińskiej. „Na pracujące w polu traktory napadła brygada chińskich czołgów. Traktory odpowiedziały ogniem niszcząc większość pojazdów nieprzyjaciela i zmuszając go do ucieczki, po czym odleciały do swoich baz”.

Jeszcze bardziej zadumałem się czytając dalszej części wypowiedzi patriarchy Cyryla. Przepraszam, całość tej części depeszy zacytuję, bo chyba nie umiałbym sensownie oddać takiego pokrętnego myślenia.

Według niego (patriarchy Cyryla) historyczna Ruś jest „tym najważniejszym, czego powinniśmy strzec i przekazać następnym pokoleniom”. „I we wszystkim tym winniśmy być jednomyślni i stać na straży naszej jedności, zarówno tej duchowej, jak i ludzkiej. Tam, gdzie kończy się różnomyślność, tam jest miłość” – podkreślił Cyryl. Wyraził przy tym pewność, że „przy pomocy łaski Bożej pokonamy spory wewnętrzne i wszelkie nieporozumienia na obszarach historycznej Rusi”.

Nie no, jedność piękna rzecz. Tylko czemu pod dyktando Rosji? Czy duchowy przywódca tego kraju nie rozumie, że na obszarach „historycznej Rusi” żyje co najmniej jeden naród, naród słowiański, któremu nie podoba się dyktat Moskwy? Zawsze mnie zdumiewa to zdziwienie płynące dawniej i dziś z politycznych elit Rosji, że ktoś może nie chcieć nad sobą ich władzy. Naprawdę tak trudno to zrozumieć?

Nie piszę tego komentarza po to, żeby drwić z patriarchy Moskwy. Bardziej chodzi mi o pokazanie mentalności hierarchów rosyjskiego prawosławia. Przyda się, kiedy znów dojdzie do jakiegoś spięcia na linii Moskwa – Konstantynopol. Bo czasem może się nam wydawać, że argumenty Moskwy w tych sporach mają sens. Trzeba jednak widzieć, z jakiego zadufania w sobie i ślepoty na inność się wywodzą.

Warto też o tym pamiętać, kiedy znów dojdzie do jakiegoś spięcia pomiędzy rosyjskim prawosławiem a Kościołem katolickim. Skłonni jesteśmy użalać się nad rosyjskoprawosławnym poczuciem krzywdy i niezrozumienia ich przez innych. Wypowiedzi patriarchy Cyryla jasno pokazują, że jedynym rozwiązaniem które Moskwę zadowoli jest porzucenie duszpasterskiej troski o rosyjskich katolików i oddanie ich Cerkwi. Wszak cały czas chodzi o wypełnienie dewizy św. Sergiusza, , że „jednością i miłością zostaniemy zbawieni” prawda? A że to jedność wymuszona a miłość głównie własna, to co za problem?

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • trup
  21.07.2014 04:09
  odpowiedz sobie ilu ludzi by żyło dłużej gdyby nie wszelkiego rodzaju pseudopolitycy (szukający poklasku i rozgłosu)nie zaczęli wspierać małego żadania grupy osób w kijowie .Od tego to sie zaczęło .Ile wylanych lez , ilu zabitych , znbiszczonych domow , ludzi sponiewieranych, inwalidow ile w koncu powstałej nienawiści - tylko dlatego że poltycy chcieli sie wykazać swoim poparciem dla tej grupy protesujących Zawsze wtedy musi zistnieć ktoś kto przyjmie na siebie rozpetane zło, i nie będą to ci popierający politycy którzy dolewali oliwy do ognia (im to brzydko mówiąc zwisa kto i ilu zginie)Może w tym przypadku byli to pasażerowie rozbitego samolotu .A może własnie ten patriarcha moskwy - dlatego może faktycznie należy zrewidować swoje patrzenie na świat (bo na pewno nie należy patrzeć na świat poprzez media.)
 • zulu
  22.07.2014 15:35
  Dziesiątki lat komunizmu odcisnęły swoje piętno na filozofii myślenia tamtych ludzi - oni już nie myślą samodzielnie, myślą kolektywnie.
  I w tym wypadku widać wyraźnie, że patriarcha Cyryl ulega wpływom bolszewickiego myślenia i bolszewickim metodom. Nie wykluczone, że patriarcha Cyryl znajduje się pod ścisłym nadzorem całego towarzystwa dzierżącego władzę na Kremlu, a więc musi myśleć jak towarzysz.
 • M.R.
  22.07.2014 16:36
  Panie Redaktorze, obaj wiemy, że Pana zadziwienie jest li tylko figurą retoryczną. A ponadto, jak to oficjalnie wiadomo, Rosja (wszyscy Rosjanie), przez pośrednictwo cerkwi moskiewskiej, głosem jej patriarchy pojednali się oficjalnie ze wszystkimi Polakami, w osobach przedstawicieli Episkopatu, w obecności najwyższych władz państwowych RP, podobnie jak premierzy RP i Federacji Rosyjskiej pojednali się nad ciałami ofiar incydentu lotniczego w Smoleńsku. Tak więc teraz jedynym czego mieszkańcy kraju nad Wisłą mogą oczekiwać są braterskie wizyty przedstawicieli zaprzyjaźnionego narodu rosyjskiego. To rzeczywiście "najlepszy okres w historii kraju nad Wisłą". Już nic lepszego nie może go spotkać od tego co ma i będzie miał. A Ukraina, cóż Ukraińcy są trochę zapóźnieni w rozwoju cywilizacyjnym, dlatego nie wszyscy to pojęli, dlatego są uświadamiani. Miejmy nadzieję, że skutecznie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  9°C Sobota
  rano
  17°C Sobota
  dzień
  18°C Sobota
  wieczór
  15°C Niedziela
  noc
  wiecej »