Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu jeden z dziennikarzy, Fabio Zavattaro z włoskiej telewizji, zapytał Ojca Świętego, czy chciałby odwiedzić Chiny.
Przypomniał przy tym, że jest on pierwszym papieżem przelatującym, i to dwukrotnie, bo w drodze do i z Korei, nad terytorium tego kraju. Franciszek powiedział, że kiedy przy tej okazji wysyłano jego telegram do prezydenta Chin, modlił się gorąco za naród chiński.
„Myślę o wielkich mędrcach chińskich, o dziejach nauki, mądrości. Także my jezuici mamy tam swoją historię związaną z o. Riccim. To wszystko przychodziło mi na myśl. Czy chcę pojechać do Chin? Ależ oczywiście, już jutro! Szanujemy naród chiński, tylko że Kościół musi mieć tam wolność, by mógł prowadzić swoją pracę, która należy do jego kompetencji. Nie stawia żadnych innych warunków.
Nie zapominajmy też o fundamentalnym dla problemu chińskiego liście wysłanym do Chińczyków przez Papieża Benedykta XVI. Ten list jest dzisiaj aktualny, zachowuje swoją aktualność. Dobrze jest odczytać go na nowo. A Stolica Apostolska jest zawsze otwarta na kontakty. Zawsze, bo naprawdę żywi szacunek do narodu chińskiego”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.