1 000 młodych ludzi pochodzących z państw Europy Środkowo-Wschodniej w Auschwitz powiedziało „nie” przemocy, nienawiści i kulturze nieprzyjaźni.
Serdeczny uścisk pomiędzy młodymi Ukraińcami i Rosjanami w dniu kończącym IV spotkanie międzynarodowe „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy” w sposób wymowny wyraził ducha i przesłanie spotkania studentów i uczniów szkół średnich Europy Środkowo-Centralnej zorganizowanego przez Wspólnotę Sant’Egidio. „Tutaj rodzi się nowa nadzieja na pokojową przyszłość”, powiedziała młoda Ukrainka, podczas gdy jej koleżanka z Rosji dodała: „Dzisiaj niestety młodzież z naszych państw rzadko spotyka się w duchu pokoju. Jeśli było to możliwe tutaj, może się wydarzyć wszędzie”.
Dzień wcześniej to właśnie studentki z Moskwy i Kijowa przeczytały razem, najpierw po ukraińsku, a potem po rosyjsku zdania kończące apel, wystosowany przez tysiąc młodych osób w poruszającej ceremonii, jaka odbyła się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W marszu milczenia młodzi pochodzący z Rosji i Ukrainy, z Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Rumunii, Gruzji i Włoch, przeszli od bramy prowadzącej do obozu aż do pomnika położonego obok dawnych pieców krematoryjnych, wzdłuż torów kolejowych, którymi przywożono deportowanych. Zostały tam złożone dwa wieńce kwiatów niesione przez reprezentantów poszczególnych państw, z których pochodzili uczestnicy spotkania. Jeden wieniec został złożony przed pomnikiem upamiętniającym pamięć żydowskich ofiar obozu, drugi przed tablicą poświęconą ofiarom narodowości romskiej i sinti.
Ceremonia ta zakończyła intensywny dzień wizyty w muzeum obozu koncentracyjnego w Auschwitz, podczas którego młodzież poprzez widok miejsca zagłady, usłyszane świadectwa, przeczytane historie i zdjęcia tak wielu twarzy osób deportowanych do Auschwitz, umieszczone w obozowych blokach, zetknęła się z pamięcią o codziennym życiu w obozie.
W Auschwitz, sto lat po wybuchu pierwszej wojny światowej uroczyście wyrażony został sprzeciw wobec wojny i jasny wybór pokoju, jak głoszą słowa apelu: „Wojnę zwycięża się tylko pokojem. Pokój buduje się poprzez odwagę. Bez pokoju nie ma przyszłości, zarówno dla tego, kto zwycięża, jak i tego, kto przegrywa. Nasz świat stracił ideały. My mamy ideał, dla którego chcemy żyć: Pokój jest naprawdę przyszłością wszystkich!”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.