System prawny powinien gwarantować obywatelowi taką samą możliwość skorzystania ze sprzeciwu, jak i wolności sumienia, bez kolizji między dwiema osobami i na tym samym poziomie uprawnień - uważa sekretarz KEP bp Artur Miziński.
Zagadnienia związane ze sprzeciwem sumienia oraz autonomią państwa i Kościoła to najważniejsze tematy 366. zebrania plenarnego Episkopatu, które odbędzie się 7 i 8 października w Warszawie.
"Będzie próba odnalezienia korelacji między tym, co mamy w Konstytucji RP, która pochyla się nad zagadnieniem wolności sumienia a konsekwencjami, jakie z tego wynikają. Jedną z nich jest prawo do sprzeciwu sumienia, które niedawno zostało poddane pod dyskusję" - powiedział PAP bp Miziński. Wyjaśnił, że stało się tak w przypadku prof. Bogdana Chazana, który jako dyrektor szpitala powołał się na klauzulę sumienia, odmówił wykonania aborcji, choć były do tego wskazania medyczne i został za to odwołany ze stanowiska.
Według sekretarza KEP, sprawa Chazana, lekarzy i nauczycieli powołujących się na klauzulę sumienia pokazała, że państwo nie pozwala na tego rodzaju sprzeciw, bo koliduje on z prawami innych obywateli.
"Nie jest obowiązkiem lekarza, nauczyciela czy kogokolwiek innego gwarantować prawo czy możliwość skorzystania z jakiegoś uprawnienia innemu obywatelowi. To system prawny powinien zagwarantować im taką samą możliwość i nie obywatel, ale parlament powinien to zagwarantować i te problemy rozwiązywać" - powiedział bp Miziński.
Biskupi wysłuchają też informacji koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży, jezuity o. Adama Żaka; zapoznają się z planami utworzenia czterech centrów pomocy dla ofiar przestępstw seksualnych. "Chcemy, by ofiary nie musiały szukać pomocy, ale wiedziały, że jeśli doznały upokorzenia czy wykorzystania ze strony duchownych, to w Kościele mają wsparcie, że nie identyfikuje się on z tymi, którzy popełnili przestępstwo" - wyjaśnił sekretarz KEP. Podkreślił, że Kościół katolicki nie chce takich spraw "zamiatać pod dywan" i głośno mówi, że nie toleruje takich zachowań.
Episkopat ma też określić zasady uczestnictwa katolików w wyborach i omówić problemy związane z ogólnopolskim seminarium dla starszych kandydatów do święceń kapłańskich. Seminarium takie rozpoczęło swoją pracę we wrześniu br. w Krakowie.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.