Kościół zawsze kompromisowy

Rozpoczynający się synod o rodzinie w medialnym przekazie zostanie pewnie zdominowany przez sprawę dopuszczania do Komunii osób żyjących w nowych związkach. Czym jednak byłby Kościół, który by nie słuchał Chrystusa?

Podobno katolicy nie lubią kompromisów. Tak się nas przynajmniej przedstawia. I jest w tym sporo racji. Przynajmniej jeśli chodzi o sprawy dotyczące wiary i moralności. Przecież wierzymy w Boga Ojca, Jego Syna, w Ducha Świętego. A wierząc Bogu i Jego Synowi trudno stawiać się w pozycji właściciela danego nam depozytu. Jeśli ktoś chce dyskutować o prawdach wiary czy zasadach moralnych powinien raczej rozmawiać z samym Bogiem. My przecież jesteśmy tylko jego sługami. No ale że niewierzącym czy słabo wierzącym trudno rozmawiać z Bogiem, więc usiłują namawiać nas, byśmy sami wpłynęli jakoś na swojego Boga...

Jednocześnie jednak  oskarżanie katolików o niechęć wobec kompromisów jest głęboko niesprawiedliwe. Przecież często na kompromisy się zgadzamy. W różnych dziedzinach życia. Problem w tym, że naszym przeciwnikom to nie wystarcza. Mówiąc o kompromisie ani myślą o jakichś ustępstwach z własnej strony. Chcą po prostu postawić na swoim. Przykładem choćby sposób wprowadzania w prawie zmian dotyczących małżeństwa i rodziny.

Bo kiedy mamy zamiar zawrzeć jakiś kompromis musimy sobie najpierw uzmysłowić jaka jest propozycja jednych, a jaka drugich. I jasno powiedzieć w czym ustępują pierwsi, a w czym drudzy. Inaczej będzie trochę tak, jakby szukać kompromisowego rozwiązania dla żądania sąsiada, który rości sobie pretensje do jednego z pokoi w moim mieszkaniu. Co jest w takiej sytuacji kompromisem? Oddanie mu kuchni?

Tymczasem w kwestii rozwodów i zawierania powtórnych związków Kościół od dawna przyjmuje dość kompromisowe rozwiązania. Niemożliwe? Ależ tak. Potrzeba tylko uświadomienia sobie oczywistości.

Po pierwsze tego, że Kościół nie narzuca swojego nauczania tym, którzy wierzą inaczej. Chcesz się rozwodzić? Twoja wiara to dopuszcza? Twoja sprawa. Nie narzucamy ci naszej moralności.Ty nie narzucaj jej nam. Uczciwy deal, nie?

Po drugie Kościół pozwala temu, który zgrzeszył na powrót. Pod warunkiem oczywiście żalu połączonego z postanowieniem poprawy. Ci, którzy się rozeszli, mogą do siebie powrócić. Kościół w imieniu Boga im wybaczy. Nawet jeśli zdradzali mężów/żony na potęgę. Będą mogli z radością przystępować do Komunii.

Po trzecie, Kościół pozwala na separację. Życie z mężem/żoną jest nie do zniesienia? Możesz odejść. Oczywiście musisz sobie uświadomić też swoją własną winę. Rzadko jest tak, że tylko jedna ze stron ponosi odpowiedzialność za rozpad związku, ale szczerze żałując zła możesz przystępować do Komunii. Tylko musisz już żyć sam.

To nie tak, to była kompletna pomyłka, winna jest tylko druga strona? Istnieje możliwość orzeczenia, że związek został zawarty nieważnie. Jeśli zostałeś oszukany, wprowadzony w błąd, jeśli twój partner cierpi na poważne zaburzenia osobowości, które uniemożliwiają trwały związek, Kościół pozwoli ci odejść. I żyjąc w nowym związku będziesz mógł przystępować do Komunii.

Nie chcesz odchodzić od nowego partnera, bo razem wychowujecie własne dzieci, albo macie już swoje lata i zwyczajnie tylko się sobą opiekujecie? Kościół dał władzę spowiednikom, by w takim wypadku pod paroma warunkami pozwolić na Komunię. Tylko musicie roztropnie obiecać, że będziecie żyli jak brat z siostrą.

Pięć rozwiązań pokazujących, że Kościół jednak zgadza się na pewne kompromisy. Z czterech spośród nich mogą skorzystać ci rozwodnicy, którzy chcą przystępować do Pańskiego Stołu. A co oferują w zamian? Do jakich ustępstw są sami skłonni?

Ci którzy domagają się Komunii dla rozwiedzionych żyjących w nowych związkach właściwie do żadnych. Chcą i tyle. O żadnym ustępstwie nie może być mowy. No, ewentualnie w ramach pokuty odmówią dziesiątkę różańca. Albo dadzą 100zł na tacę. Taki to ma być kompromis...

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • trup
  05.10.2014 22:36
  dobry tekst - można tylko dodać że potrzeba do tego wszystkiego dobrych i roztropnych kapłanów , którzy podczas spowiedzi rozważą czy dany człowiek może przyjąć ciało Naszego Pana Jezusa Chrystusa .Bo to ten pokarm dla duszy ma nie tylko być nagrodą za dobre życie , ale i pokarmem wzmacniający , albo raczej pokarmem budującym świetego człowieka - począwszy od grzesznika .
 • rst
  06.10.2014 12:07
  Piąty kompromis jest zbyt daleko idący.
  Czy Autor uważa, ze Pan Jezus zgodził się na rozwody i życie bez ślubu z drugim partnerem (byle bez współżycia), gdy w związku tym urodzą się dzieci? To by oznaczało że dzieci ze zdrady legitymizują grzeszny związek.
  T0 by też oznaczało, że Pan Jezus nie ma nic przeciwko łamaniu przysięgi małżeńskiej,w której ślubowało się życie aż do śmierci z poślubionym małżonkiem.
 • Kuba
  06.10.2014 19:09
  Co do piątego kompromisu. Wydaje się, że Autor miał na myśli sytuację, gdy dzieci są niejako "wniesione" przez partnerów z poprzednich związków, a więc są owocem małżeństwa sakramentalnego, a nie o przypadek posiadania dzieci z drugiego związku. Czyli np ojciec, przy którym po rozwodzie zostały dzieci, mieszka z kobietą, która też ma własne dziecko. Ale mogę się mylić oczywiście. Jeśli się mylę, kompromis byłby rzeczywiście zbyt daleko idący.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  -6°C Czwartek
  rano
  -5°C Czwartek
  dzień
  -4°C Czwartek
  wieczór
  -5°C Piątek
  noc
  wiecej »