Jeszcze przed audiencją ogólną Papież Franciszek spotkał się z trzydziestoosobową delegacją III Forum Katolicko-Muzułmańskiego. Temat trzydniowego spotkania to: „Pracować wspólnie by służyć innym”.
Rozmowy toczyć się będą przy drzwiach zamkniętych; jedynie ostatnia, zamykająca sesja ma charakter publiczny. Stronie katolickiej przewodniczy kard. Jean-Louis Tauran, a muzułmańskiej jordański książę Ghazi bin Muhammad bin Talal.
Dla jordańskiego księcia nie było to pierwsze spotkanie z Ojcem Świętym. W maju towarzyszył mu bowiem w Ammanie podczas jego pielgrzymki do Ziemi Świętej. Był także jednym z inicjatorów opublikowanego w 2007 r., po przemówieniu Benedykta XVI w Ratyzbonie, listu 138 mędrców świata islamskiego, zatytułowanego: „Wspólne słowo między wami i nami”. To właśnie wydarzenie zaowocowało zwołaniem pierwszego Forum Katolicko-Muzułmańskiego w 2008 r.
Na tegorocznym spotkaniu dominują trzy tematy: edukacja młodzieży, wdrażanie dialogu między religiami oraz kwestia, jak w trosce o wspólne dobro przeciwdziałać przemocy. W obecnej sytuacji geopolitycznej szczególnie ważny wydaje się ten ostatni. Jak powiedział dziennikowi La Croix ks. Miguel Ayuso Guixot MCCJ, w obliczu zauważanych przejawów okrucieństwa trzeba szukać sposobów na wzmocnienie dialogu w służbie ludzkości. „Obrazy nieludzkiego bestialstwa, które widzimy, wymagają od nas konkretnych i adekwatnych reakcji” – podkreślił sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.