Przed rokiem, 16 listopada 2013 r., ogłoszona została decyzja papieża Franciszka, który nowym pasterzem diecezji bielsko-żywieckiej mianował ks. prof. Romana Pindla, rektora krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.
Posłuchaj, jak bp Roman Pindel wspomina ten pierwszy rok:
Ogłoszenie papieskiego postanowienia odbyło się rok temu w seminaryjnej kaplicy w Krakowie, w obecności kleryków i neoprezbiterów. Również w przeddzień tej rocznicy, w sobotę 15 listopada bp Pindel spotkał się z neoprezbiterami diecezji bielsko-żywieckiej i krakowskiej, którzy mieli swój dzień skupienia w domu rekolekcyjnym sióstr serafitek w Hałcnowie.
- Jesteśmy rocznikiem podwójnie związanym z biskupem Romanem, bo był przecież naszym rektorem w seminarium, a także nam udzielił święceń kapłańskich po raz pierwszy w historii swojej biskupiej posługi - mówili księża przed Eucharystią, którą pod przewodnictwem biskupa koncelebrowali wraz ze swoimi dawnymi przełożonymi z seminarium: wicerektorem ks. Sławomirem Kołatą i ojcem duchownym ks. Grzegorzem Gruszeckim.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Bp Roman Pindel w Hałcnowie spotkał się z neoprezbiterami
- Trzeba się modlić - przypominał młodym kapłanom, nawiązując do przypowieści o niesprawiedliwym sędzi i słów Pana Jezusa, który mówił do uczniów, że zawsze powinni się modlić, i robić to nieustannie.
- Chcemy od naszego Pana przejąć Jego miłość, zamiary i pragnienia wobec nas, Jego łaskę, która jest nam potrzebna. Naśladujecie Pana Jezusa, jeżeli przekonujecie, doprowadzacie tych, których wam powierzono, by chcieli sami się modlić.
Jak przyznawał bp Pindel w rozmowie tuż po Eucharystii, podsumowując rok mijający od chwili ogłoszenia papieskiej nominacji na biskupa, to właśnie duch modlitwy w ludziach, których poznał w tym czasie w diecezji bielsko-żywieckiej, robi na nim największe wrażenie.
- Wiedziałem wcześniej, że diecezja ma na swoim terenie piękne góry - i będąc już na miejscu nie przeżyłem rozczarowania: rzeczywiście jest pięknie. Ale tym, co mnie zachwyca, są ludzie wielkiej modlitwy - mówił bp Pindel.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.