Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Gerarda Kusza z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej – ogłosiła dziś (15 listopada) w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Zgodnie z decyzją bp Kusz przechodzi na emeryturę.
Bp Gerard Kusz od 1985 roku pełnił posługę biskupa pomocniczego diecezji opolskiej, a od 1992 roku – gliwickiej. Jego dewizą biskupią są słowa: „Oboedientia et pax” (Posłuszeństwo i pokój). W Konferencji Episkopatu Polski jest obecnie wiceprzewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego.
23 października 2014 roku bp Gerard Kusz skończył 75 lat i po przyjęciu przez Ojca Świętego Franciszka rezygnacji, z dniem 15 listopada 2014 roku przechodzi na emeryturę.
Kończący posługę biskupa pomocniczego bp Gerard Kusz urodził się 23 października 1939 roku w Dziergowicach. W 1957 roku rozpoczął studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 roku w Opolu. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Gliwicach i Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. W latach 1973-1974 pełnił funkcję prefekta w WSD Śląska Opolskiego w Nysie. W 1974 roku rozpoczął studia na specjalizacji katechetycznej na KUL. W 1976 roku uzyskał tytuł magistra teologii, a w 1978 roku obronił pracę doktorską. W 1978 roku został mianowany wykładowcą katechetyki, pedagogiki i teologii pastoralnej w WSD Śląska Opolskiego w Nysie. W tym czasie pełnił też funkcje: członka Rady Naukowej Diecezjalnego Instytutu Pastoralnego w Opolu (Filia KUL), diecezjalnego wizytatora nauki religii, cenzora książek religijnych, sekretarza Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów oraz prezesa wojewódzkiego oddziału TP KUL w Opolu. W latach 1983-1985 był wicerektorem WSD Śląska Opolskiego w Nysie.
27 czerwca 1985 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Konsekracja miała miejsce 15 sierpnia 1985 roku. W diecezji opolskiej powierzono jego pieczy: sprawy katechetyczne, wizytatorów diecezjalnych, sprawy kultury chrześcijańskiej, Klubów Inteligencji Katolickiej, TP KUL i sprawy rekolekcyjno-formacyjne laikatu. Sprawował szczególną opiekę nad raciborskim rejonem duszpasterskim. 25 marca 1992 roku został biskupem pomocniczym nowopowstałej diecezji gliwickiej. W diecezji pełni funkcje: wikariusza generalnego, przewodniczącego Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej. Od 1985 roku należy do Komisji Katechetycznej Episkopatu Polski. Obecnie jest wiceprzewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.