200 księży na rekolekcjach Jose Prado Floresa

W Nałęczowie dobiegają końca rekolekcje ewangelizacyjne, które dla kapłanów z całej Polski głosi świecki ewangelizator José Prado Flores – założyciel międzynarodowej sieci Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja. Program rekolekcji, w których uczestniczyło ponad 200 księży, oparty był na głoszeniu kerygmatu w oparciu o nauczanie św. Pawła.

"Tylko ten, kto został zewangelizowany, może i musi ewangelizować" - tak założyciel szkół ewangelizacji, tłumaczy sens głoszenia kerygmatu do kapłanów. "Gdy kapłani nie są ewangelizowani, często stają się ideologami, bo brak im osobistego doświadczenia żywej wiary. Dlatego każdy kapłan, na wzór św. Pawła musi przeżyć spotkanie z Jezusem, swój Damaszek - by nie być kapłanem - faryzeuszem" - mówił.

W ramach rekolekcji kapłani usłyszeli kerygmat, czytali listy Pawłowe i brali udział w aktywnych, uczestniczących formach głoszenia Słowa, oraz przeżyli liturgię pokutną z sakramentem pojednania i modlitwą wstawienniczą.

W grupie ponad dwustu kapłanów byli prezbiterzy z pięćdziesięcioletnim stażem, jak i tacy, których od święceń dzieli kilka miesięcy. Pracujący za kurialnym biurkiem i w szkolnej katechezie. Wśród modlących się razem byli także kapłani zakonni, min.: franciszkanie, dominikanie, marianie, pallotyni, redemptoryści i zmartwychwstańcy.

Wraz z Prado Floresem rekolekcje prowadził polski zespół ewangelizatorów. Wśród kapłanów jest także bp Grzegorz Ryś - odpowiedzialny w polskim Episkopacie za dzieło nowej ewangelizacji. Dziś z kapłanami z całej Polski modlił się abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

José Prado Flores 33 lata temu założył pierwszą Szkołę Ewangelizacji św. Andrzeja. Dziś na całym świece jest ponad 2 tys. takich szkół. Ich zadaniem jest ewangelizowanie i formowanie ewangelizatorów, tak by ci mogli zakładać kolejne szkoły i wspólnoty. Szkoła posiada obecnie 21 programów ewangelizacyjnych, które realizowane są także w Polsce. Marzeniem jej twórców jest, by przy każdej parafii działało centrum ewangelizacji ze spójną metodologią i strukturą.

Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów jest projektem ogólnokościelnym powstałym z inicjatywy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji. Jej celem jest formowanie do Nowej Ewangelizacji osób odpowiedzialnych za koordynowanie projektów ewangelizacyjnych na poziomie ogólnopolskim, diecezjalnym, parafialnym czy wspólnotowym.

Projekt ten ma za zadanie zapewnienie ciągłości rozwoju myśli i doświadczenia w przestrzeni ewangelizacji, jak i wzajemne wzbogacanie poszczególnych programów ewangelizacyjnych realizowanych przez zróżnicowane grupy, ruchy i stowarzyszenia kościelne, tak, by potrafiły ze sobą współpracować i widziały swoją różnorodność jako wzajemnie uzupełniające się bogactwo Kościoła. Już niedługo ruszy międzynarodowa platforma internetowa Nubes Dei (Chmura Boża). Ma ona skupiać osoby zaangażowane w nową ewangelizację i być bazą projektów i materiałów przydatnych w głoszeniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Asdfgh
  24.11.2014 20:34
  Wykonanie fatalne, mocy tyle co umierajacy komar, protestanckie zapożyczenia. Zenadka, panowie, zenadka.
 • Ksiądz
  25.11.2014 10:28
  Świecki może podzielić się swoim świadectwem wiary, jak najbardziej. Natomiast zgodnie z nauczaniem Kościoła homilie może głosić tylko diakon i prezbiter. Amen
 • Tomasz
  02.12.2014 00:18
  Opowiesci prywatne przezywaniu wiary przez pana- pania X nie mze byc podstawa do budowania swojej wiary. Podstawa jest Objawienie a nie jeremiady pana X
 • tradek
  04.01.2015 02:41
  To jest namacalna protestantyzacja KK, a w późniejszej formacji wiernych przez tego rodzaju kapłanów: niewiele Słowa Bożego. bardzo płytkie poruszanie tematów wręcz nieznajomość tematu, irracjonalizm wiary a wszystko okraszone super("pajacowaniem")śpiewając te same pioseneczki gitarowe
  Mam takiego Kapłana w parafii po tych kursach odnowy w DŚ- prowadzi Msze z uzdrowieniem . egzorcyzmując publicznie nawet młodzież bierzmowaną . Niektórzy dostali traumy po tych egzorcyzmach.(znam przypadki)
  Na Mszy św. nie dają Komunii do ust osobom klęczącym. (pewnie takie za bardzo przedsoborowe?).
  Nie wspomnę o "językach"w Duchu Świętym na tych spotkaniach, podobno tych z listu do koryntian. tylko nikt nie potrafił tego przetłumaczyć.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  9°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  6°C Wtorek
  rano
  wiecej »