Warszawska prokuratura prowadzi śledztwo ws. naruszenia ustawy o partiach i niedopełnienia obowiązków i wyrządzenia "wielkiej szkody majątkowej" na 1,9 mln. zł w finansach partii Twój Ruch przez zawarcie umowy na utworzenie systemu ewidencji członków partii.
O wszczęciu tego śledztwa przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście-Północ poinformował PAP we wtorek rzecznik prokuratury okręgowej, Przemysław Nowak.
Postępowanie toczy się w sprawie "niedopełnienia obowiązków przez członków Zarządu Krajowego Twojego Ruchu, którzy w bliżej nieustalonym czasie między 2012, a wrześniem 2014 r., zawierając z firmą Art Graf umowę o utworzeniu elektronicznego systemu +E-partia+ wspomagającego zarządzanie ugrupowaniem, wyrządzili partii wielką szkodę majątkową, wycenioną na ponad 1,9 mln. zł". "Badane też będą okoliczności przeznaczenia partyjnego majątku TR, w tym subwencji z budżetu państwa na cele inne niż charytatywne lub statutowe, co określa ustawa o partiach" - dodał Nowak.
Rzecznik podkreślił, że w postanowieniu o wszczęciu śledztwa prokuratura wskazała, iż w sprawach dotyczących podejrzenia popełnienia przestępstwa urzędniczego lub przestępstwa z ustawy o partiach, nie wystarczy dochodzenie, lecz konieczne jest wszczęcie śledztwa - jeśli zachodzi prawdopodobieństwo, że przestępstwo popełniono.
Zawiadomienie ws. nieprawidłowości w wydawaniu pieniędzy Twojego Ruchu złożył jesienią tego roku Janusz Niedźwiecki, były członek partii Janusza Palikota. W zarządzie krajowym TR zasiadają: Janusz Palikot, Artur Dębski, Łukasz Piłasiewicz, Danuta Wójcik i Anna Kubica. "Skandaliczny brak jakiejkolwiek przejrzystości finansowej pozwalają podejrzewać, że majątek partii Twój Ruch, pochodzący głównie z subwencji budżetowej jest wydawany niezgodnie z prawem" - głosiło to cytowane w mediach zawiadomienie Niedźwieckiego.
Pisał on w nim o kontrowersjach przy tworzeniu programu "E-partia". Według niego, jeden z polityków TR stworzył darmowy system ewidencji członków partii, trzeba go było tylko uzupełnić, ale zarząd partii zlecił zadanie przygotowania programu członkowi rodziny jednej z ważnych osób w ugrupowaniu.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.