Senator PO usłyszał zarzuty popełnienia czterech przestępstw

Senator PO Maciej Grubski, który stawił się w piątek w łódzkiej prokuraturze usłyszał zarzuty popełnienia czterech przestępstw, w tym ujawnienia niejawnych informacji o przetargu na sprzęt wojskowy wartości prawie 22 mln zł. Nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień na tym etapie postępowania.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Łodzi wspólnie z CBA. Jak podała prokuratura senator (zgadza się na podawanie jego nazwiska) został przesłuchany w piątek w charakterze podejrzanego w obecności swojego obrońcy.

Wcześniej - 16 stycznia - Grubski zrzekł się immunitetu, a dwa dni później Senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich pozytywnie zaopiniowała oświadczenie o wyrażeniu zgody na pociągnięcie senatora do odpowiedzialności karnej.

"Prokurator ogłosił senatorowi zarzuty popełnienia czterech przestępstw. Jedno z nich związane jest z ujawnieniem znajomemu biznesmenowi niejawnych informacji o wartym prawie 22 miliony złotych przetargu na sprzęt dla jednostek specjalnych Wojska Polskiego. Pozostałe zarzuty dotyczą podania fałszywych informacji w oświadczeniach majątkowych" - poinformowała PK.

Według śledczych, obszerny materiał dowodowy wskazuje, że senator - działając w celu osiągnięcia korzyści osobistych i majątkowych - przekroczył swoje uprawnienia jako funkcjonariusza publicznego. Jednocześnie miał zataić w trzech składanych oświadczeniach prawdziwe informacje o stanie swojego majątku, zaniżając go w sumie o ponad 105 tys. zł.

Jak wyjaśnia prokuratura, na początku sierpnia 2013 r. Grubski nakłonił podpułkownika Marka D. z Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej do przekazywania mu niejawnych informacji o przetargu na zakup laserowego symulatora, tzw. Wirtualnego Systemu Taktycznego Pola Walk, który miał służyć do szkolenia sił specjalnych. W ten sposób miał bezprawnie zdobyć m.in. opis stawianych przez wojsko wymagań dotyczących symulatora, a także dane na temat możliwości spełnienia tych wymagań przez firmy ubiegające się o udział w przetargu.

Zdaniem śledczych uzyskane informacje przekazywał natychmiast pocztą elektroniczną znajomemu biznesmenowi Henrykowi K. - prezesowi firmy, która złożyła wniosek o dopuszczenie do przetargu.

"Działania senatora, pełniącego wówczas funkcję zastępcy przewodniczącego Senackiej Komisji Obrony Narodowej, polegały - według zeznań świadków - również na lobbingu na rzecz firmy znajomego biznesmena" - wskazano.

Według prokuratury, postępowanie senatora zmierzało do uzyskania przez firmę jego znajomego uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych uczestników przetargu i w konsekwencji zdobycia przez nią wartego prawie 22 miliony złotych kontraktu dla wojska. Jak zaznaczono, doprowadziło to ostatecznie do udaremnienia przetargu, który został unieważniony, gdy informacje o nieprawidłowościach powzięło CBA.

Kolejne zarzuty przedstawione w piątek politykowi dotyczą podania fałszywych informacji w oświadczeniach majątkowych po kontroli, która wykazała nieprawidłowości.

Według prokuratury w oświadczeniu z 29 sierpnia 2011 r. senator podał nieprawdę, że posiada na rachunkach bankowych 52 693 zł, podczas gdy w rzeczywistości miał 64 171,86 zł; w oświadczeniu z 7 listopada 2011 r. wykazał, że ma na rachunkach bankowych 550 zł, podczas gdy było to 67 475,73 zł; nie wykazał także zaciągniętej u osoby prywatnej pożyczki w wysokości 90 tys. zł.

Z kolei w oświadczeniu z 13 marca 2012 r. miał podać nieprawdę, że posiada na rachunkach bankowych 600 zł, podczas gdy w rzeczywistości kwota ta wynosiła 8 217,49 zł. Nie wykazał też 19 tys. zł zgromadzonych w domu, ani zaciągniętej u osoby prywatnej pożyczki w wysokości 29 tys. zł.

Grubski po opuszczeniu prokuratury oświadczył, że nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień na tym etapie postępowania. "Poprosiłem o przedstawienie całej dokumentacji i możliwość zapoznania się z nią. Poprosiłem prokuraturę, aby mój pełny wizerunek został upubliczniony" - powiedział mediom.

Zaznaczył, że nie zgadza się z żadnym z zarzutów. Jak mówił "żadna z tych rzeczy nie miała miejsca" i jego zdaniem postępowanie przeprowadzone przez CBA było "niedokładne, źle przeprowadzone". "CBA nie miało wszystkich dokumentów i nie rozpoznawano całości tej sprawy" - dodał.

"Będziemy starali się udowodnić na etapie postepowania w prokuraturze, że mylono się jeżeli chodzi o osąd w tej sprawie. Mamy na to dokumenty i będziemy je przedstawiać" - podkreślił Grubski.

Senator zapewnił, że ma "mocne dowody" zarówno ws. oświadczeń majątkowych jak i zarzutów związanych z ujawnieniem niejawnych informacji o przetargu na sprzęt wojskowy. Dodał, że prokuratura nie zastosowała wobec niego o żadnych środków zapobiegawczych, co w jego opinii może wynikać z tego, że materiał dowodowy "nie rzuca na kolana".

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość powszedni
  26.01.2018 14:47
  Dla tego senatora prokuratura nie chce aresztu? Ciekawe dlaczego? Przecież jego przestępstwa są o wiele poważniejsze niż senatora Koguta! Prokuratura lata na pasku prezesa?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  21°C Niedziela
  rano
  30°C Niedziela
  dzień
  31°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »