Na potrzebę słuchania Słowa Bożego, odczytywania znaków czasu, docenienia wkładu kobiet w refleksję teologiczną oraz różnorodności perspektyw wypracowanych przez osoby pochodzące z różnych krajów wskazał Ojciec Święty przyjmując członków Międzynarodowej Komisji Teologicznej.
W gronie jej trzydzieściorga członków jest także ks. prof. Krzysztof Góźdź z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W swoim przemówieniu Franciszek podkreślił, że teolog to przede wszystkim wierzący, który słucha Słowa Boga żywego i przyjmuje je w swoim sercu i umyśle. Musi on jednak również
pokornie słuchać „tego, co mówi Duch do Kościołów” (Ap 2,7), poprzez różne przejawy wiary ludu Bożego. Przypomniał, że tę właśnie kwestię porusza najnowszy dokument Komisji: „Sensus fidei w życiu Kościoła”. Teolog bowiem, wraz z całym ludem Bożym wezwany jest do otwarcia oczu i uszu na „znaki czasów”.
Następnie Ojciec Święty podkreślił rolę kobiet w refleksji teologicznej, aby dzięki swemu „geniuszowi kobiecemu” mogły wydobyć pewne niezbadane aspekty niezgłębionej tajemnicy Chrystusa, w którym są ukryte „wszystkie skarby mądrości i wiedzy” (Kol 2,3). „Zachęcam więc was do jak najlepszego wykorzystania tego szczególnego wkładu kobiet w rozumienie wiary”- stwierdził Franciszek. Dodał, że są one jak truskawki na torcie i powinno ich być więcej.
Papież zauważył, że członkowie Komisji pochodzą z różnych krajów, co odzwierciedla katolickość Kościoła. „Różnorodność punktów widzenia powinna ubogacić katolickość, nie szkodząc jedności. Jedność teologów katolickich rodzi się z ich wspólnego odniesienia do jednej wiary w Chrystusa i karmi się różnorodnością darów Ducha Świętego. Wychodząc z tego założenia i w zdrowym pluralizmie, różne podejścia teologiczne, które rozwinęły się w różnych kontekstach kulturowych i przy wykorzystaniu różnych metod, nie mogą się nawzajem ignorować, lecz w dialogu teologicznego powinny się wzajemnie ubogacać i korygować” - stwierdził Ojciec Święty.
Utworzona w 1969 r. przez papieża Pawła VI Międzynarodowa Komisja Teologiczna działa przy Kongregacji Nauki Wiary. Jej celem jest analizowanie na potrzeby Stolicy Apostolskiej najważniejszych problemów współczesnej teologii. Przewodniczącym Komisji jest z urzędu prefekt Kongregacji Nauki Wiary - od 2012 roku kard. Gerhard Ludwig Müller, zaś sekretarzem generalnym od 2011 roku - francuski dominikanin, o. Serge Thomas Bonino.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.