Kościół na Stecówce rok po pożarze

Przed rokiem, 3 grudnia nad ranem, spłonął drewniany kościół MB Fatimskiej ze Stecówki. Dziś w jego miejscu stanął nowy i choć jeszcze sporo trzeba, żeby zaczął służyć jako dom Boży, już cieszy oczy i serca.

Wprawdzie tragiczną rocznicę wierni tutejszej parafii MB Fatimskiej wraz z proboszczem ks. Grzegorzem Kotarbą wspominali jeszcze w tymczasowej kaplicy na probostwie, ale w miejscu pogorzeliska już stoją drewniane ściany nowej świątyni, z zakrystią i przedsionkiem.

Są nieco obszerniejsze od poprzedniej, ale zasadniczo odtworzona została wcześniejsza bryła drewnianej budowli. Wszystko wykonane z istebniańskiego świerka. Pod dachem jest już całe wnętrze kościoła, ale jeszcze na wykonanie czeka wiele prac we wnętrzu. Pozostało wyszlifowanie bali, z których powstały ściany, ocieplenie, wykonanie instalacji i nasączenie drewna niepalnymi preparatami - tego wymaga bezpieczeństwo modlących się ludzi i ochrona przeciwpożarowa.

- Okna są już gotowe, teraz robimy drzwi i stopniowo będziemy zmierzać do ukończenia kościoła. Zależy nam wszystkim, żeby był piękny i solidny, więc roboty będą trwały tyle, ile będzie trzeba, żeby wszystko było jak trzeba. Na razie trudno przewidzieć, kiedy kościół będzie gotowy - mówi ks. Kotarba.

Ze stanem prac przy budowie kościoła zapoznał się w grudniu bp Roman Pindel, z uznaniem przyjmując staranność budowniczych i troskę o każdy detal wznoszonych ścian. Widok rysującej się na kościelnym placu sylwetki świątyni już cieszy parafian ze Stecówki, którzy włączali się w te prace, jakie mogli sami wykonać, zwłaszcza przy budowie fundamentów, a teraz pilnie śledzą postępy prac budowlanych wykonywanych przez fachowców. Wśród darczyńców, którzy wsparli odbudowę, są również Czytelnicy "Gościa Niedzielnego", którzy wpłacili na ten cel ponad 30 tys. zł.

O pożarze, którzy doszczętnie strawił drewnianą świątynię na Stecówce, pisaliśmy przed rokiem m.in. tutaj:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
16°C Niedziela
dzień
16°C Niedziela
wieczór
13°C Poniedziałek
noc
12°C Poniedziałek
rano
wiecej »