Za rok Taizé w Walencji

Przeor Taizé ogłosił gdzie odbędzie się 38. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez Wspólnotę Ekumeniczną.

Znamy już nazwę kolejnego miasta, które będzie gościć młodych ludzi w czasie kolejnego, już 38. Europejskiego Spotkania Młodych. To hiszpańska Walencja! Gdy brat Alois w czasie wieczornej modlitwy ogłosił tę wiadomość, w halach rozległy się gromkie oklaski.

Przeor wspólnoty z Taizé skierował do młodych Hiszpanów kilka słów w ich ojczystym języku. Przypomniał, że są duchowymi dziećmi św. Teresy z Avila i św. Jana od Krzyża. Dodał, że ma nadzieję, iż uczestnicy kolejnego spotkania zainspirują się duchowością tych świętych.

31 grudnia uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych uczestniczyli w porannych modlitwach i spotkaniach w małych grupach. Wspólnie zastanawiali się, jak wprowadzać pokój. Co proponują bracia? W książeczce spotkania, która otrzymali uczestnicy znajduje się taka propozycja:

„Wyjdźmy naprzeciw osobom, które żyją tam, gdzie nie ma pokoju. Szczególnie otaczajmy opieką emigrantów. Rozpoznawajmy sytuacje, w których dochodzi do niesprawiedliwości, i wspierajmy tych, którzy są narażeni na krzywdę. Dostrzegajmy współczesne formy niewolnictwa. Wspólnie z innymi osobami módlmy się o pokój. Na przykład w niedzielę wieczorem trwajmy w ciszy przez pół godziny.”

Po południu odbyły się kolejne spotkania tematyczne. Aż 22 propozycje do wyboru. Spotkania z braćmi, rozważania prowadzone przez ks. Tomasa Halika, konferencja o czeskim reformatorze Janie Husie, a dla tych z żyłką do interesów spotkanie o tym jak być chrześcijaninem w świecie biznesu. Nie zabrakło też spotkań nt. poezji, sztuki, muzyki, twórczych inicjatyw pomagającym sprostać wyzwaniom ekologicznym naszych czasów oraz obowiązkowego zwiedzania Pragi.

Na 1 stycznia zaplanowano celebracje w goszczących parafiach, wspólną modlitwę, obiad u rodzin goszczących oraz spotkania w grupach narodowych. 2 stycznia, po porannej modlitwie, uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych opuszczą Pragę.  
 

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  30°C Poniedziałek
  wieczór
  26°C Wtorek
  noc
  wiecej »