Położna Ellinor Grimmark spotkała się w Genewie ze specjalnym sprawozdawcą ONZ ds. wolności religii i przekonań.
W czasie obradującej w Genewie 28. sesji Rady Praw Człowieka ONZ, organizacje prawnicze Scandinavian Human Rights Lawyers oraz Alliance Defending Freedom zorganizowały w siedzibie ONZ seminarium nt. wolności sumienia.
Jego głównym tematem była sprawa szwedzkiej położnej Ellinor Grimmark, która, razem ze swoją pełnomocnik, Ruth Nordström, przyleciała do Genewy.
– W czasie seminarium wyjaśniałam, dlaczego chcę pracować jako położna. Uważam, że to najlepsza praca na świecie – mówi Ellinor Grimmark, która odkąd powiedziała otwarcie, że nie chce asystować przy aborcjach, nie może znaleźć pracy w Szwecji. Obecnie pracuje w Norwegii.
Po tym jak Ellinor poinformowała swoją przełożoną, że nie chce asystować przy aborcjach, szpital, który początkowo oferował jej stanowisko, wycofał się z oferty zatrudnienia. Trzy inne szpitale również nie zgodziły się zatrudnić jej. Ellinor zwróciła się wtedy do rzecznika ds. dyskryminacji. Gdy stwierdził on, że kobieta wcale nie jest dyskryminowana, Ellinor skierowała sprawę do sądu.
W czasie wizyty w Genewie Ellinor Grimmark spotkała się ze specjalnym sprawozdawcą ONZ ds. wolności religii i przekonań, Heinerem Bielefeldtem.
– To było bardzo ważne spotkanie – powiedziała serwisowi gosc.pl Ruth Nordström. – Heiner Bielefeldt dobrze zna sytuację, jaka panuje w Szwecji. Wyraził silne wsparcie dla Ellinor Grimmark oraz dla prawa pracowników opieki medycznej do powoływania się na wolność sumienia.
Zarówno Ellinor Grimmark jak i Ruth Nordström mają nadzieję, że wizyta w Genewie zwróci uwagę opinii międzynarodowej na problem braku klauzuli sumienia w Szwecji.
– Potrzebujemy wsparcia z innych europejskich krajów. Mam nadzieję, że dzięki tej wizycie udało nam się pokazać z jak trudną sytuacją mamy do czynienia – mówi Ellinor.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.