- Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich w rocznicę wstąpienia Polski do UE, 2 maja uroczyste podniesienie flagi na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego oraz 3 maja uroczystości na pl. Zamkowym - to główne wydarzenia z udziałem władz państwowych zaplanowane w stolicy na majowy weekend.
W piątek przypada święto pracy, a także 11. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji odbędzie się Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Piknik zostanie otwarty o godz. 10.30 przy pomniku Fryderyka Chopina. W Pałacu na Wyspie Komorowski spotka się z ambasadorami z krajów UE. W południe będzie uczestniczył w debacie europejskiej z młodzieżą pod hasłem "Rozmowa o Europie".
Wśród atrakcji podczas Pikniku Europejskiego będzie wystawa w galerii plenerowej w Alejach Ujazdowskich dotycząca rewitalizacja Łazienek Królewskich w latach 2010-2015, a także gry i zabawy w Strefie Leżakowania przy Dębie Wolności.
Na scenie przy Wodozbiorze wystąpi Morpheus Saxophone Quartet, a na tarasie Pałacu na Wyspie zaplanowana jest parada orkiestry z Mykanowa. W Pałacu na Wyspie otwarta zostanie wystawa "Księga Konstytucji 3 Maja". Chętni będą także mogli bezpłatnie zwiedzić Pałac. W Amfiteatrze odbędzie się uroczysty koncert Orkiestry Wojskowej w Siedlcach i orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna.
O godz. 18.30 Komorowski weźmie udział w spotkaniu z przedstawicielami Polonii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Podczas uroczystości w Domu Polonii prezydent wręczy odznaczenia państwowe; zaplanowano też wystąpienie Komorowskiego.
Z kolei od godz. 19 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prawie półtorej godziny grać będą dwie orkiestry reprezentacyjne - Wojska Polskiego i Sił Powietrznych. W repertuarze znajdzie się muzyka filmowa, piosenki z musicali i przeboje muzyki popularnej.
W sobotę, w Dniu Flagi o godz. 9. Komorowski wręczy nominacje generalskie m.in. szefowi ABW płk. Dariuszowi Łuczakowi i szefowi SKW płk. Piotrowi Pytlowi. Akty mianowania odbierze też pięciu oficerów z SG i PSP.
O godz. 9.30 uroczyście zostanie podniesiona flaga państwowa na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Następnie pododdziały wojskowe przemaszerują na pl. Piłsudskiego, gdzie o godz. 10 odbędzie się uroczysta promocja żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski - podporucznika. Będzie w niej uczestniczył prezydent Komorowski.
Awansowani zostaną żołnierze, którzy trafili na kilkudniowe ćwiczenia w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu koło Warszawy. Stopień podporucznika przysługuje podchorążym po odbyciu określonej liczby ćwiczeń. W ostatnich latach takie promocje w zasadzie się nie odbywały, więc w sobotę awansowanych zostanie ok. 200 żołnierzy z sił lądowych, powietrznych i morskich.
W południe na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się uroczyste podniesienie flagi i wręczenie flag przedstawicielom organizacji i instytucji oraz osobom, które krzewią patriotyzm i promują Polskę w świecie. Flagi odbiorą m.in.: Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko, Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty, WWF Polska, Klub Gaja oraz Związek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Flagi odbiorą również podróżniczki i dziennikarki Elżbieta Dzikowska i Beata Pawlikowska oraz zdobywca obu biegunów Marek Kamiński.
Następnie prezydent otworzy przy Krakowskim Przedmieściu wystawę fotografii "Biało-czerwona na bezdrożach".
W sobotę w godz. 14-18 Pałac Prezydencki zostanie otwarty dla zwiedzających. Będzie można zobaczyć miejsca, w których prezydent pracuje i przyjmuje gości - Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą. W Sali Chorągwianej będzie można zobaczyć także reprint Konstytucji 3 Maja, a miłośnicy sztuki będą mogli obejrzeć Galerię Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie nawiązującą do historii naszego kraju od Tadeusza Kościuszki aż do czasów Solidarności.
Przed budynkiem będzie stał odrestaurowany Cadillac 355D, sprowadzony do Polski w 1935 roku dla marszałka Józefa Piłsudskiego.
Zwiedzanie pałacu to część "Majówki z Polską", na którą zaprasza prezydent. W ramach przedsięwzięcia Pałac Prezydencki będzie podświetlony okolicznościowymi iluminacjami.
Również po południu na terenie Cytadeli Warszawskiej i w jej okolicach odbędzie się Bieg Flagi pod patronatem MON. Organizatorzy przygotowali dla zawodników 10-kilometrową trasę, a dla wszystkich zainteresowanych - "Majówkę pod flagą biało-czerwoną", obejmującą koncerty m.in. reprezentacyjnego zespołu artystycznego i orkiestry paradnej oraz szereg atrakcji dla dzieci. Ostatnią uroczystością z okazji Dnia Flagi będzie msza św. w katedrze polowej WP o godz. 18.
Obchody przypadającego w niedzielę Święta Narodowego 3 Maja rozpoczną się o godz. 9.30 mszą świętą z udziałem prezydenta Komorowskiego w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście. Nabożeństwu będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, on też wygłosi homilię.
O godz. 11 prezydent na Zamku Królewskim wręczy ordery i odznaczenia państwowe, a w południe wygłosi przemówienie podczas uroczystości na pl. Zamkowym. Ceremonia rozpocznie się od podniesienia flagi państwowej na maszt, odczytania preambuły uchwalonej 224 lata temu konstytucji, salutu armatniego i odśpiewania pieśni "Witaj, majowa jutrzenko". Po wystąpieniu prezydenta nastąpi defilada, po której Komorowski w honorowej asyście żołnierzy przejdzie do Pałacu Prezydenckiego.
Po południu osoby zainteresowane czasami konstytucji 3 maja będą mogły wziąć w spacerze historycznym ulicami Warszawy. Przewodnicy wystąpią w strojach z epoki i wcielą się w postaci m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugona Kołłątaja, Izabeli Czartoryskiej i Stanisława Małachowskiego. Początek o godz. 14.30 na Krakowskim Przedmieściu przed Akademią Sztuk Pięknych.
W tym roku program uroczystości w długi weekend majowy nie obejmuje wystawy sprzętu wojskowego. Taki pokaz odbędzie się 8 maja, w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Na pl. Piłsudskiego i w jego okolicach staną obok siebie egzemplarze historycznego i współczesnego uzbrojenia i sprzętu - czołgi, transportery opancerzone, artyleria i lżejsze pojazdy, a także przykłady wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy piechoty, saperów, marynarzy i łącznościowców.
W dniach 2 i 3 maja z okazji Dnia Flagi oraz rocznicy uchwalenia konstytucji od godz. 20.00 do północy fasada gmachu Sejmu rozbłyśnie barwami narodowymi. (PAP)
ajg/ sdd/ ral/ eaw/
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.