Bronisław Komorowski wygrał w 9 województwach, a Andrzej Duda w 7 - wynika oficjalnych danych udostępnionych przez PKW. Najlepszy wynik Duda uzyskał na Podkarpaciu, gdzie poparło go 71,39 proc. wyborców. Komorowski zdobył najwyższa poparcie w Lubuskiem - 60,16 proc.
Marcin Kowalik /Foto Gość Łowicz, 10.05.2015. I tura wyborów prezydenckich. Lokal wyborczy przy ul. Ułańskiej
Wyborcza mapa Polski, nakreślona zgodnie z danymi przedstawionymi przez Państwową Komisję Wyborczą w poniedziałek wieczorem, jest zbieżna z geograficznym rozkładem głosów po pierwszej turze wyborów. Andrzej Duda zwyciężył głównie we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju przekraczając próg 50 proc. głosów w województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim, podkarpackim i podlaskim.
Największa część uprawnionych do głosowania poszła do urn w województwie mazowieckim. Tam frekwencja w drugiej turze wyborów wyniosła 61,58 proc. To jedyny region, w którym wskaźnik ten przekroczył poziom 60 proc. Najniższa frekwencję odnotowano w województwie opolskim, gdzie wyniósł 47, 27 proc.
DOLNOŚLĄSKIE:
Na Dolnym Śląsku lepszy wynik uzyskał Bronisław Komorowski z 54,44 proc. poparciem. Andrzej Duda w całym województwie uzyskał 45,56 proc. poparcie.
KUJAWSKO-POMORSKIE:
W województwie kujawsko-pomorskim ustępujący prezydent również otrzymał więcej głosów - 56,49 proc, Andrzej Duda uzyskał 43,51 proc.
LUBELSKIE:
Podobnie, jak cała wschodnia część kraju, również mieszkańcy województwa lubelskiego opowiedzieli się za Andrzejem Dudą, na którego głosowało 66,37 proc. Największym poparciem obdarzyli go mieszkańcy Zamojszczyzny (ponad 70 proc.). Bronisław Komorowski uzyskał w tym regionie 33,63 proc.
LUBUSKIE:
W województwie lubuskim najwięcej wyborców zdecydowało się oddać głos na Bronisława Komorowskiego, którego poparło 60,16 proc. wyborców. Na Andrzeja Dudę zagłosowało 39,84 proc. wyborców.
ŁÓDZKIE:
W województwie łódzkim najwięcej wyborców przekonał do siebie Andrzej Duda (53,75 proc.) Najwięcej głosów zebrał w południowo-wschodnich i wschodnich powiatach. W skali regionu Bronisław Komorowski, uzyskał 46,25 proc., w głównej mierze dzięki mieszkańcom Łodzi i aglomeracji łódzkiej.
MAŁOPOLSKIE:
62,09 proc. wyborców z województwa małopolskiego, z którego wywodzi się prezydent elekt, zdecydowała się oddać głos właśnie na niego. Bronisław Komorowski uzyskał 37,91 proc. głosów.
MAZOWIECKIE:
W województwie mazowieckim zwyciężył Andrzej Duda, uzyskując 53,57 proc. głosów. Na urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego zagłosowało 46,43 proc. wyborców.
OPOLSKIE:
Na Opolszczyźnie wygrał Bronisław Komorowski, zdobywając 57,67 proc. głosów. Andrzej Duda uzyskał tam poparcie 42,33 procent głosujących.
PODKARPACKIE:
Mieszkańcy województwa podkarpackiego w zdecydowanej większości poparli kandydata PiS Andrzeja Dudę, który uzyskał tam 71,39 proc. głosów. To najlepszy wynik nowo wybranego prezydenta w ujęciu wojewódzkim. Ustępujący prezydent otrzymał głosy od 28,61 proc. wyborców.
PODLASKIE:
Kolejny region wschodniej Polski, w którym zwyciężył Andrzej Duda. Zagłosowało tam na niego 59,31 proc. wyborców. W regionie tym Bronisław Komorowski zdobył zaufanie 40,69 proc. głosujących.
POMORSKIE:
W województwie pomorskim zwyciężył Bronisław Komorowski, który przekonał do siebie 59,78 proc. wyborców. Andrzej Duda - 40,22 proc. Najwięcej osób poparło ustępującego prezydenta w Trójmieście.
ŚLĄSKIE:
Region stał się języczkiem u wagi na wyborczej mapie Polski, wahając się w sondażach raz na rzecz jednego, raz na rzecz drugiego kandydata. Ostatecznie zwyciężył tam Bronisław Komorowski, uzyskując w regionie 51,2 proc. poparcia, głównie za sprawą głosów z okręgu katowickiego. W rejonie Częstochowy i Bielska-Białej lepszy okazał się Andrzej Duda; w skali całego województwa uzyskał 48,8 proc. głosów.
ŚWIĘTOKRZYSKIE:
Podobnie jak w pierwszej turze, również i w drugiej w regionie zwyciężył Andrzej Duda, którego poparło 61,74 proc. głosujących. W całym województwie Bronisław Komorowski uzyskał 38,26 proc. poparcia.
WARMIŃSKO-MAZURSKIE:
W woj. warmińsko-mazurskim zwyciężył Bronisław Komorowski, uzyskując 56,24 proc. głosów. Andrzej Duda 43,76 proc.
WIELKOPOLSKIE:
W całym regionie, z wyjątkiem okręgu konińskiego położonego we wschodniej części województwa, lepszy rezultat uzyskał dotychczasowy prezydent - 58,43 proc. W Wielkopolsce na Andrzeja Dudę zagłosowało 41,57 proc. wyborców.
ZACHODNIOPOMORSKIE:
W Zachodniopomorskiem z 60,09 proc. poparciem wygrał Bronisław Komorowski. Andrzej Duda otrzymał tam 39,91 proc. głosów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.