- Rodzice powinni mieć wybór czy oddadzą dziecko do żłobka, czy też nie - mówiła podczas panelu dyskusyjnego prof. dr hab. Dorota Kornas-Biela, kierownik Katedry Psychopedagogiki Instytutu Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
W Łowiczu trwa III Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Uczestnicy mają już za sobą blok przedpołudniowych zajęć. W przygotowanej przez Urząd Miejski ofercie znalazła się gama przeróżnych spotkań i warsztatów. Można podzielić je na dwie zasadnicze grupy.
Pierwsza to zajęcia psychologiczne dla dorosłych i młodzieży, pomagające spojrzeć z dystansu na siebie, swoją rodzinę i wzajemne relacje, zrozumieć pewne procesy wynikające z życia razem. Odbywały się one w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju.
Druga to zajęcia sportowo-artystyczne, wśród których znalazły się m.in. gry zespołowe, rozgrywane w miejskich obiektach sportowych i szkolnych; warsztaty z twórcami ludowymi w łowickim skansenie, warsztaty tańca ludowego w Łowickim Ośrodku Kultury, taniec z chustami oraz nauka gry na bębnach i innych instrumentach afrykańskich w Niepublicznym Przedszkolu Diecezjalnym im. bł. Bolesławy Lament, a także warsztaty streetartu na dziedzińcu ŁOK.
Poza tym dla miłośników zabytków zapewniono zwiedzanie Łowicza pod przewodnictwem dyplomowanych przewodników turystycznych, a ci, którzy lubią sporty wodne mogli wziąć udział w spływie kajakowym na Bzurze, który organizowała Łowicka Akademia Sportu.
Również przed południem odbyło się spotkanie w sali barokowej łowickiego muzeum, podczas którego omawiano między innymi potrzebę wspierania dużych rodzin konkretnymi działaniami ze strony państwa. Jednym z takich pozytywnych rozwiązań może być wprowadzenie tzw. "bonu opiekuńczo-wychowawczego" dla dzieci w wieku 1-3 lat.
- Ani żłobek, ani żadna inna instytucja nie zapewni tak małemu dziecku odpowiednich warunków rozwoju. Takie dziecko potrzebuje bliskości i tego, by opiekowała się nim jedna osoba. To gwarantuje jego poczucie bezpieczeństwa. Rodzice powinni mieć wybór czy oddadzą dziecko do żłobka, czy też nie. Ta decyzja nie może być determinowana jedynie ekonomicznymi względami - mówiła prof. D. Kornas-Biela.
Podczas tego spotkania rozstrzygnięto także konkurs "Województwo Łódzkie Przyjazne Rodzinie". Jego organizatorem było regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Za przedsiębiorcę przyjaznego rodzinie uznano łódzkie Pro Cinema Kino "Charlie", a najbardziej przyjazną gminą okazała się gmina Drużbice (powiat bełchatowski). W tym samym czasie w Parku Błonie zorganizowano Wojewódzki Piknik Rodzin Zastępczych.
Późnym popołudniem w muszli koncertowej wystąpią zespoły folklorystyczne oraz zespół Dzieci z Brodą. Dziecięca formacja pod nadzorem Joszka Brody wystąpiła już wczoraj podczas otwarcia zjazdu. Szczegóły TUTAJ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.