„Kryzys klimatyczny jest wyzwaniem duchowym i moralnym”. Tymi słowami rozpoczyna się deklaracja, którą prezydentowi François Hollande’owi wręczyli w Paryżu przedstawiciele Konferencji Zwierzchników Religijnych Francji.
„Kryzys klimatyczny jest wyzwaniem duchowym i moralnym”. Tymi słowami rozpoczyna się deklaracja, którą prezydentowi François Hollande’owi wręczyli w Paryżu przedstawiciele Konferencji Zwierzchników Religijnych Francji. Ta działająca już piąty rok organizacja zrzesza duchowych przywódców wyznań chrześcijańskich – mianowicie katolików, prawosławnych i protestantów – oraz judaizmu, islamu i buddyzmu. Obok nich we wczorajszym spotkaniu w Pałacu Elizejskim wzięli udział francuscy ministrowie ekologii i spraw wewnętrznych. Tematyka przekazanego prezydentowi dokumentu wiąże się z przygotowaniami do oenzetowskiej konferencji o klimacie, która odbędzie się w grudniu b. r. w Paryżu.
„Stawką jest tu przede wszystkim nasza relacja z przyrodą i dziełem stworzenia jako darem Boga – czytamy w deklaracji Konferencji Zwierzchników Religijnych Francji. – Jest to duchowe i moralne wyzwanie dla naszego sumienia. Wymaga ono od nas, by działać na rzecz sprawiedliwości, pracować dla pokoju i zapobiegliwie przygotowywać bezpieczną, możliwą do osiągnięcia przyszłość dla naszych dzieci. Musimy zostawić za sobą epokę energii, która zanieczyszcza, oraz przemyśleć na nowo nasze modele produkcji i nieograniczonej konsumpcji” – piszą francuscy zwierzchnicy religijni. Apelują oni o jak najrychlejsze wyjście z epoki paliw kopalnych i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a także o ochronę ludów najbardziej narażonych na negatywne skutki zmian klimatycznych i o walkę z ubóstwem.
Konferencja Zwierzchników Religijnych Francji ogłosiła też dzień postu w intencji ochrony klimatu. Jednym z uczestników jej wczorajszego spotkania w Pałacu Elizejskim był przewodniczący Francuskiej Konferencji Episkopatu abp Georges Pontier. W wywiadzie dla katolickiego dziennika La Croix podkreślił on zbieżność między deklaracją wręczoną prezydentowi Hollande’owi a ogłoszoną przed dwoma tygodniami encykliką Papieża Franciszka Laudato si’. Jak zauważył, w obu tych dokumentach nie przeważa ton dramatyczny. Przeciwnie, stwierdza się w nich, że człowiek jest w stanie wyjść z kryzysu ekologicznego i winien to uczynić dla dobra przyszłych pokoleń.
Cztery dni po katastrofie spod gruzów wciąż wydobywane są żywe osoby.
Wczorajsza noc była pierwszą od dłuższego czasu, gdy nie było masowych nalotów.
Wiec rozpocznie się w Paryżu niedaleko siedziby niższej izby parlamentu - Zgromadzenia Narodowego.
Łączna liczba zabitych we wznowionej 18 marca izraelskiej ofensywie wynosi 1042.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Brakuje lekarstw i miejsc, w których mogliby schronić się ludzie...