Wybór przewodniczącego KEP, memoriał o problemach rodziny i obronie życia,
sytuacja ekonomiczna w kraju, duszpasterstwo Polaków za granicą, zakończenie
lustracji biskupów - to główne wątki dwudniowego, 347. zebrania plenarnego
Episkopatu, które zakończyło się w środę w Warszawie.
Kiko Argüello – gość specjalny
Inicjator Drogi Neokatechumenalnej Kiko Argüello przedstawił biskupom głownie założenia tej żywo rozwijającej się w Kościele wspólnoty.
Jak relacjonował KAI bp Zbigniew Kiernikowski, inicjator Drogi Neokatechumenalnej podkreślił, że Droga Neokatechumenalna oznacza powrót do tego, co stanowi fundament życia i istnienia Kościoła od samego początku. Czyli ukazanie znaczenia małych wspólnot, w których ludzie by przeżywali siebie w wymiarze miłości, która realizuje się przez akceptację drugiego aż do akceptacji krzyża.
Argüello tłumaczył biskupom, że Droga Neokatechumanalna nie jest żadnym stowarzyszeniem, mającym takie czy inne przestrzenie życia w Kościele, lecz jest narzędziem, sposobem przeżywania katechumenatu, głównie w odniesieniu do ludzi już ochrzczonych.
Kiko Argüello (ur. 1939), utalentowany malarz, zamieszkał w początkach lat 60. w slamsach Madrytu, „społecznych katakumbach”, aby przepowiadać Ewangelię nędzarzom. Poznał tam Carmen Hernández, która także zamieszkała w barakach i razem zaczęli głosić Ewangelię ludziom z marginesu.
W 1990 r. Jan Paweł II w specjalnym liście po raz pierwszy formalnie uznał Drogę, co stało się podstawą do opracowania jej statutu. Dekret o ostatecznym zatwierdzenia statutu Drogi ogłoszono w 2008 r.
Przed Europejskim Spotkaniem Młodych w Poznaniu
O przygotowaniach do Europejskiego Spotkania Młodych zaplanowanego w Poznaniu na przełom 2009 i 2010 r. mówił biskupom brat Marek z Taizé. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy młodych z całej Europy.
Oprócz tego spotkania odbywać się będą we wszystkich parafiach miasta oraz w wielu parafiach okolicznych.
Przygotowania do spotkania w Poznaniu i okolicach już się rozpoczęły. Młodzi z tej archidiecezji są bardzo aktywni – podkreślił brat Marek. Poinformował KAI, że już teraz ekipy młodych znających Taizé i odpowiednio przygotowanych odwiedzają poznańskie parafie. Organizują tam modlitwy i spotkania informacyjne – o samej wspólnocie i o Pielgrzymce Zaufania przez Ziemię. Zapraszają też młodych poznaniaków do odwiedzenia latem francuskiej wioski.
Organizowane są też spotkania z władzami Poznania, ze służbami miejskimi, które – jak podkreśla brat Marek – są bardzo życzliwe, czy z pracownikami Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Od września rozpocznie się bezpośrednie przygotowanie do spotkania. Centrum organizacyjnym kierować będą bracia z Taizé w bardzo ścisłej współpracy z archidiecezją. Centrum stworzy kilku braci, ok. 10 wolontariuszy z różnych krajów i kilka sióstr zakonnych.
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
» | »»