Wybór przewodniczącego KEP, memoriał o problemach rodziny i obronie życia,
sytuacja ekonomiczna w kraju, duszpasterstwo Polaków za granicą, zakończenie
lustracji biskupów - to główne wątki dwudniowego, 347. zebrania plenarnego
Episkopatu, które zakończyło się w środę w Warszawie.
Troska o powołania
Jednym z tematów obrad byłą troska o najważniejsze środowiska powołaniowe: rodzinę, parafię oraz grupy ministranckie.
Krajowy duszpasterz młodzieży bp Henryk Tomasik zwrócił uwagę na konieczność pomocy rodzinie – zwłaszcza w sytuacji tak wielu rozpadających się małżeństw, by miała świadomość, że jest „kolebką powołań” i wiele zależy od jej kondycji.
Bp Wojciech Polak, delegat KEP ds. powołań mówiąc o parafii i jej roli jako środowiska powołaniowego zwrócił uwagę na konieczność odwoływania się do nowego modelu parafii jako „wspólnoty wspólnot”, gdzie każdy może odkryć swoje życiowe powołanie. Jego zdaniem, należałoby odchodzić już od modelu parafii jako „sprawnej stacji obsługi sakramentalnej”.
„Należy uświadomić rodzicom, że każde dziecko, które się rodzi jest przez Boga obdarzone jakimś projektem życiowym i powołaniem, a rodzice są zobowiązani, także na mocy swego rodzicielskiego powołania, żeby dopomóc swemu dziecku w odkryciu jego życiowego powołania: czy to do małżeństwa, życia konsekrowanego czy kapłaństwa” – mówił bp Polak.
Opracowanie nt. duszpasterstwa emigrantów
Biskupi przygotują także specjalne dyrektorium nt. duszpasterstwa rodaków za granicą. Wstępny projekt przedstawił bp Zygmunt Zimowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Bp Zimowski powiedział KAI, że prowadzi rozmowy z biskupami w różnych krajach nt. wypracowania jak najlepszych metod opieki duszpasterskiej dla Polaków. W dyskusjach tych uczestniczą także rektorzy Polskich Misji Katolickich. Być może efektem tych działań będzie powołanie nowych struktur, lepiej dostosowanych do realiów współczesnej emigracji.
Biskup zaproponował opracowanie dyrektorium, czyli wskazań polskich biskupów odnośnie do duszpasterstwa emigracyjnego. Będzie ono oparte o wskazania Kościoła powszechnego, m.in. watykański dokument sprzed pięciu lat „Erga migrantes caritas Christi”.
„Duszpasterstwem powinniśmy objąć także eurosieroty, których w Polsce przybywa a co potwierdzają księża odwiedzający domy „po kolędzie” – podkreślił bp Zimowski. Jego zdaniem także w seminariach duchownych powinno się zwracać większą uwagę na uwrażliwianie przyszłych księży na problematykę duszpasterstwa polonijnego.