USA: Kościół zabezpiecza się przed świńską grypą

Mimo iż w Stanach Zjednoczonych zanotowano na razie pojedyncze przypadki świńskiej grypy, wiele diecezji już wystosowało specjalne instrukcje do proboszczów i osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo. Również episkopat w swojej witrynie internetowej, w formie 10 pytań i odpowiedzi, zamieścił informacje dotyczące uczestniczenia w Mszy św. podczas ewentualnej epidemii.

Choć wydane w poszczególnych diecezjach rozporządzenia różnią się od siebie, wszyscy zgodnie wzywają wiernych do przestrzegania zasad higieny. „Każdy z nas byłby zdrowszy, gdybyśmy pamiętali, że częste mycie rąk przy użyciu mydła i wody albo za pomocą alkoholowego środka antybakteryjnego walczy z rozpowszechnianiem się grypy” – napisał kard. Francis George, metropolita Chicago w odezwie skierowanej do duszpasterzy swojej diecezji. Z kolei ordynariusz Austin w Teksasie, bp Gregory Raymond, wydał zarządzenie, w którym wzywa, aby „nie udzielać Komunii św. pod obiema postaciami aż do czasu, gdy będziemy wiedzieli więcej na temat wirusa”. Ponadto wielu biskupów zaleca, aby przekazywać znak pokoju skłonieniem głowy i wypowiedzeniem słów „Pokój z tobą” zamiast uścisku dłoni. A także, aby powstrzymać się od trzymania się za ręce podczas modlitwy „Ojcze nasz”, co jest powszechnie przyjęte w Stanach Zjednoczonych. W 10 pytaniach i odpowiedziach zamieszczonych w witrynie episkopatu biskupi zwracają uwagę, że obecnie nie ma powodów do paniki i wprowadzenia dalszych zmian w sposobie sprawowania liturgii. Równocześnie jednak episkopat prosi poszczególne diecezje o szczególną czujność, a także o modlitwy w intencji dotychczasowych ofiar świńskiej grypy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  21°C Wtorek
  noc
  17°C Wtorek
  rano
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »