Dotychczasowy prezes zarządu Instytutu Sobieskiego Paweł Soloch zostanie nowym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na prezydenta - powiedział posłom we wtorek kierujący do tej pory BBN gen. Stanisław Koziej.
"Jest już kandydat na nowego szefa BBN. Otrzymałem oficjalną informację, więc mogę się z państwem podzielić. Jest to pan Paweł Soloch" - poinformował Koziej na posiedzeniu sejmowej komisji obrony. Wcześniej tę informację opublikował na Twitterze.
Zapowiedział, że w środę lub czwartek nastąpi przekazanie obowiązków szefa Biura.
Koziej powiedział PAP, że obecnie jest uzgadniany termin jego spotkania z Solochem.
O tym, że szefem BBN zostanie Soloch, PAP informowała nieoficjalnie w ubiegłym tygodniu.
Obecny szef Instytutu Sobieskiego za rządów PiS, od 2005 do 2007 roku, był podsekretarzem stanu w ówczesnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak (PO), pytany o Solocha powiedział PAP: "Wiem, że cieszy się dobrą opinia osoby fachowej". "Tak jak deklaruję otwartość na współpracę z prezydentem Andrzejem Dudą, liczę, że również nowy szef BBN jest otwarty na taką współpracę" - powiedział wicepremier.
Pytany, jak sobie wyobraża współpracę z BBN w przyszłości, Siemoniak zaznaczył, że "istotą sprawy są relacje prezydenta i szefa MON opisane w konstytucji", która mówi, że prezydent jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, a w czasie pokoju sprawuje to zwierzchnictwo za pośrednictwem ministra obrony narodowej.
"BBN to jest pewna komórka prezydenta, która ma tę współpracę ułatwiać, więc tutaj nie ma czegoś takiego jak relacje BBN - MON. Tu jest mowa o relacjach prezydent - minister obrony narodowej czy prezydent - rząd" - zwrócił uwagę Siemoniak. Dodał, że wierzy, iż dobra, merytoryczna współpraca MON i BBN będzie kontynuowana.
Prezydent Duda w pierwszych dniach urzędowania powoła też nową Radę Bezpieczeństwa Narodowego, która jest organem doradczym prezydenta w zakresie bezpieczeństwa państwa. Szef BBN jest sekretarzem Rady.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.