Wraca sprawa wypadku licealistów k. Jeżewa

Na wokandę wraca sprawa związana z wypadkiem autokaru z licealistami k. Jeżewa (Podlaskie), w którym prawie 10 lat temu zginęło trzynaście osób. W pierwszej instancji zapadły wyroki w zawieszeniu. Apelacje złożyły prokuratura i matka jednej z ofiar.

To proces współwłaścicieli agencji turystycznej, z której był wynajmowany autokar. Rozprawa apelacyjna przed Sądem Okręgowym w Białymstoku została wyznaczona na 15 września - poinformowało PAP biuro prasowe tego sądu.

Do wypadku, który okazał się najpoważniejszą katastrofą drogową w regionie, doszło 30 września 2005 roku na trasie Białystok-Warszawa. W zderzeniu autokaru z ciężarową lawetą zginęło dziesięcioro uczniów - białostockich maturzystów jadących do Częstochowy, dwaj kierowcy autokaru (prowadzący pojazd i jego zmiennik) oraz kierowca lawety; 42 osoby zostały ranne.

Samochody zderzyły się na pasie ruchu lawety, w czasie ryzykownego manewru wyprzedzania podjętego przez kierowcę autokaru.

Po długim śledztwie, sprawa współwłaścicieli agencji turystycznej trafiła do sądu. Proces w pierwszej instancji trwał pięć lat. W listopadzie 2014 roku białostocki sąd rejonowy skazał małżonków Z. - na kary więzienia w zawieszeniu i grzywny - za szereg nieprawidłowości związanych z działalnością ich firmy (chodzi m.in. o rozliczenie czasu pracy kierowców).

Uniewinnił ich jednak od zarzutu najpoważniejszego, wprost dotyczącego wypadku, tzn. sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy drogowej. Według prokuratury miało ono polegać na dopuszczeniu - bez wcześniejszych badań lekarskich potwierdzających brak takich przeciwwskazań - do pracy kierowców, którzy z powodów zdrowotnych nie powinni mieć uprawnień zawodowych do prowadzenia autokarów i ciężarówek. Okazało się bowiem, że kierowca miał padaczkę, a jego zmiennik - cukrzycę.

W procesie w pierwszej instancji powołanych zostało wielu biegłych różnych specjalności, m.in. do badania wypadków drogowych oraz z zakresu neurologii, medycyny pracy czy diabetologii. Żaden nie dał jednak jednoznacznej odpowiedzi, czy kierowca miał atak padaczki.

Biegła neurolog stopień prawdopodobieństwa związku między chorobą kierowcy, a wypadkiem uznała za "znaczny", ale zastrzegła, że z całą pewnością nie może powiedzieć, że to napad padaczkowy u kierowcy był przyczyną wypadku.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku i oskarżycielka posiłkowa - matka jednej z ofiar wypadku, w swych apelacjach chcą przede wszystkim, by sąd odwoławczy jeszcze raz ocenił, czy współwłaścicielom agencji turystycznej można postawić zarzuty wprost związane z wypadkiem.

Sami oskarżeni nie odwoływali się, choć przez cały proces zapewniali, że są niewinni. Tłumaczyli, że nie wiedzieli o chorobach kierowców, a ci dysponowali stosownymi zaświadczeniami lekarskimi o dopuszczeniu do pracy.

To drugi proces po katastrofie drogowej pod Jeżewem. Pierwszy zakończył się w 2009 roku. Oskarżonych było wówczas osiem osób, m.in. lekarka, która wydała kierowcy autokaru zaświadczenie o zdolności do pracy oraz specjaliści BHP, którzy odpowiadali za wyniki kontroli powypadkowej w firmie turystycznej i osoby odpowiedzialne za dopilnowanie badań kontrolnych kierowców.

Zapadło wówczas sześć wyroków skazujących; były to kary więzienia w zawieszeniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
16°C Niedziela
wieczór
13°C Poniedziałek
noc
12°C Poniedziałek
rano
15°C Poniedziałek
dzień
wiecej »