„Religijne wychowanie w Europie w XX wieku: doświadczenie historyczne i przekaz wartości”. Pod takim tytułem odbyła się 24 i 25 sierpnia na Uniwersytecie Łotewskim w Rydze międzynarodowa konferencja, która zgromadziła naukowców z Łotwy, Rosji, Estonii, Litwy, Włoch i Niemiec.
Wydarzenie jest owocem współpracy kilku uczelni i ośrodków naukowych, w tym Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i jezuickiej Akademii Ignatianum w Krakowie. Jest to już siódma konferencja z całej serii poświęconej nauczaniu religii w Rosji i Europie od XVI w. do czasów współczesnych.
Konferencja w stolicy Łotwy miała charakter kameralny, biorąc pod uwagę, że na uczelniach wyższych wciąż trwają wakacje. Było to jednak ważne wydarzenie, także z kościelnego i ekumenicznego punktu widzenia.
„Chodzi nie tylko o nauczanie religii, ale o całość działalności Kościołów na polu szkolnictwa i wychowania. Poprzednie konferencje odbyły się m.in. w Moskwie, Rzymie, Krakowie i Petersburgu. U początków tego projektu stoi współpraca naukowa Instytutu Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk i Wydziału Historii Kościoła Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Projekt, jak się okazuje nowatorski na wielu płaszczyznach, jest owocem współpracy instytucji naukowych i kościelnych z wielu krajów. Warto podkreślić jego wymiar ekumeniczny. Wśród organizatorów i mówców bywali i są także tutaj przedstawiciele prawosławia i Kościołów protestanckich” – powiedział ks. Marek Inglot SJ z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, jeden z organizatorów spotkania.
Ryska konferencja o wychowaniu do wartości w XX wieku była okazją do zarysowania procesów społecznych i instytucjonalnych w edukacji, w stuleciu tak bogatym w przełomowe wydarzenia. Uczyniono to z uwzględnieniem ewolucji wychowania religijnego w poszczególnych wspólnotach wyznaniowych wybranych krajów wschodu i zachodu Europy, podkreślając zarazem wyzwania edukacyjno-antropologiczne doby globalizacji.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.