Podkarpackie: Podtopienia i ewakuacja mieszkańców

W związku z wystąpieniem z brzegów lokalnej rzeczki Czarna (w dalszym biegu Grabinka) w gminie Czarna w pow. dębickim (Podkarpackie) ewakuowano 30 osób.

Rzeczka spowodowała liczne rozlewiska, zalewając m.in. domy, przedszkole, gimnazjum.

Jak poinformował PAP, st. kpt. Adam Wiśniewski z podkarpackiej straży pożarnej trwa zabezpieczanie terenów przed dalszym zalewaniem. Na miejscu są strażacy z pontonami, łodziami i odpowiednim sprzętem. Zaznaczył jednak, że woda powoli, ale systematycznie opada.

W Straszęcinie w pow. dębickim Grabinka wpływa do Wisłoki, której wody na razie niewiele przekraczają stany ostrzegawcze.

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie podaje, że obecnie jej stan sięga ponad dwa metry powyżej stanu alarmowego. Według kierownika Centrum Stanisława Szynalika, nie ma takiego zagrożenia, jak w przypadku Wielopolki, która w czwartek zalała znaczną część powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a przez centrum Ropczyc płynęła na poziomie 1,5 metra.

Minionej nocy nad Podkarpaciem, w pasie od Krosna do Pilzna, przeszły intensywne deszcze i burze, które spowodowały liczne podtopienia, uszkodzenia dróg, z których wiele jest nieprzejezdnych. Najbardziej ucierpiało kilka gmin powiatów mieleckiego i dębickiego.

W związku z tym dla kilku gmin tych powiatów w sobotę rano wprowadzono na nowo alarmy powodziowe. Obecnie obowiązują one w gminach: Czarna, Brzostek, Jodłowa, Pilzno i Dębica oraz Radomyśl Wielki, Przecław, Wadowice Górne, Czermin.

Pogotowie obowiązuje nadal w powiatach: ropczycko-sędziszowskim, brzozowskim i strzyżowskim i tarnobrzeskim.

Prognozy pogody dla Podkarpacia przewidują dalsze opady deszczu, które mogą spowodować wzrost poziomu rzek, powyżej stanów ostrzegawczych, aż do osiągnięcia stanów alarmowych. Możliwe są także podtopienia ze strony lokalnych potoków i rowów melioracyjnych.

Obecnie Wisła przekracza stan ostrzegawczy w Sandomierzu o 43 cm, Breń w Wampierzowie o pół metra, Wisłoka w Mielcu o 58 cm, a w Pustkowie o 20 cm.

Na terenach, na których w ciągu minionych dni wystąpiła powódź, głównie w powiecie ropczycko-sędziszowskim i samych Ropczycach trwa usuwanie jej skutków. W czwartek po dużych opadach deszczu wylała tam lokalna rzeka Wielopolka, która zalała znaczną część powiatu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
27°C Sobota
dzień
28°C Sobota
wieczór
25°C Niedziela
noc
20°C Niedziela
rano
wiecej »