Pracowników czekają obniżenia wynagrodzeń. Od 2016 r. na trzy lata zawieszone zostały czternastki oraz prawo do deputatu węglowego. Ograniczono także ekwiwalent barbórkowy. Już od 2015 r. deputatu węglowego nie otrzymają emeryci.
W środę zakończyły się trwające od poniedziałku rozmowy zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej ze związkowcami. Udało się podpisać porozumienie, upadłości spółki nie będzie.
- Jako pracownicy zostaliśmy postawieni pod murem: albo w krótkim czasie będziemy mieli wypowiedzenia umów o pracę, likwidację stanowisk przez syndyk upadłościowy, albo ograniczymy swoje wynagrodzenia na kolejne trzy lata - tłumaczy Piotr Szereda, rzecznik związków w spółce.
" Zgodnie z porozumieniem Pracownicy JSW otrzymają należną część 14-tej pensji za 2014 rok do końca tego tygodnia oraz drugą część deputatu węglowego - do końca października 2015 roku. Nagroda Barbórkowa za rok 2015 zostanie wypłacona w dwóch równych ratach - do 4 grudnia 2015 r. i do 1 marca 2016 roku. Porozumienie zostało zawarte na okres trzech lat. Począwszy od 2016 roku zostaje wstrzymana m.in. wypłata 14-tki i deputatu węglowego, natomiast do tzw. Nagrody Barbórkowej nie są uprawnieni pracownicy administracji oraz ci, z którymi w okresie obrachunkowym pracodawca rozwiązał umowę o pracę" - czytamy na stronie spółki.
Takie oszczędności mają przynieść JSW ok. 1,5 mld zł.
- To porozumienie jest wyjściem z bardzo trudnej ekonomicznej sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej spowodowanej błędnymi decyzjami rządu, ministra gospodarki, skarbu, a także zarządu, który ze spółki bez opamiętania drenował 10 mld zł w ostatnich czterech latach - mówi Szereda, dodając, że gwoździem do trumny było zeszłoroczne wyłożenie obligacji na zakup kopalni "Knurów Szczygłowice".
- Można powiedzieć, że górnicy JSW z własnego wynagrodzenia zakupili kopalnię "Knurów Szczygłowice", żeby uratować Kompanię Węglową - wyjaśnia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według Marcina Warchoła w kampanii Trzaskowskiego złamano co najmniej 3 artykuły Kodeksu wyborczego.
36-minutowe przemówienie w języku angielskim zostało opublikowane na YouTube.
28 maja Namibia po raz pierwszy w historii obchodzić będzie Dzień Pamięci o Ludobójstwie.
Wydobyto szczątki co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci.
Głównej świątecznej liturgii zakończonej procesją przewodniczył biskup supraski Andrzej.
W opozycji może to „utrwalić represje przed wyborami w 2026 roku”.
Nigdy nie przeszło mi przez myśl, że zostanę wybrany - powiedział Leon XIV.