Komorowski nie został znieważony w Radiu Maryja

Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód w piątek odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie publicznego znieważenia przed dwoma miesiącami ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego w Radiu Maryja. Nie stwierdzono znamion czynu zabronionego.

Wcześniej prokuratura przeprowadziła postępowanie sprawdzające, które wszczęła z urzędu, po publikacji w prasie dotyczącej wypowiedzi w programie Radia Maryja z telefonicznym udziałem słuchaczy w nocy z 27 na 28 lipca. Na potrzeby postępowania prokuratura zapoznała się zapisem audycji na temat ustawy o in vitro.

"Wypowiedzi każdego z uczestników audycji traktować należy jako wyraz negatywnej, wysoce emocjonalnej oceny uchwalenia ustawy o in vitro i udziału w procesie legislacyjnym tego aktu prawnego prezydenta. Audycja prowadzona była w formie dyskusji, stąd też wypowiedzi poszczególnych uczestników nie mogą być oceniane łącznie. Każda osoba ma prawo do korzystania z wolności wypowiedzi zawierających negatywne oceny zachowań innych osób, w tym polityków" - podkreśliła szefowa Ewa Janczur.

Prokurator zaznaczyła, że zakres wolności słowa w przypadku wypowiedzi dotyczących polityków jest szerszy niż wypowiedzi odnoszących się do osób prywatnych. Wskazała, że działalność polityczna polega na nieustannej ocenie opinii publicznej, a te oceny nie muszą być aprobowane przez wszystkich.

"Jednak brak zgodności w poglądach z wypowiadającym się nie przesądza jednoznacznie o tym, że osoba, której dana wypowiedź (ocena) dotyczy została znieważona w rozumieniu prawa karnego. Z kolei każdemu słuchającemu przysługuje prawo do swojego poglądu na temat danej wypowiedzi. Dotyczy to w szczególności debaty o sprawach publicznych. Ocenę taką można swobodnie wyrażać. Negatywne stanowisko wyrażone nawet publicznie nie przesądza jednoznacznie o tym, że doszło do znieważenia" - dodała.

Szefowa prokuratury oceniła, że słowa wypowiadane przez uczestników dyskusji, jakkolwiek w części lekceważące, nie stanowiły ośmieszenia czy poniżenia, co warunkuje znieważenie w kontekście znamion art.135 par.2 Kodeksu Karnego.

Orzeczenie prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa jest nieprawomocne.

Asumpt do wszczęcia postępowania sprawdzającego dał artykuł "Gazety Wyborczej", która opisała przebieg audycji w Radiu Maryja. Punktem wyjścia audycji był list przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego krytykujący Bronisława Komorowskiego za podpisanie ustawy o in vitro, a później na ten temat wypowiadali się słuchacze i o. Tadeusz Rydzyk.

W audycji miały pojawić się m.in. porównania prezydenta do Adolfa Hitlera. Jedna ze słuchaczek - jak podała "GW" - powiedziała o Komorowskim między innymi: "jemu tylko wąsa przyprawić - to jest gorzej niż Hitler".

Odniesienie do Komorowskiego miało znaleźć się też w wypowiedzi o. Rydzyka. "To nas nie tylko bulwersuje, co zrobił prezydent, i to ośmieszanie Kościoła, lekceważenie, w tym biorą udział parlamentarzyści jacyś, znajdują jakieś autorytety z tytułami profesorów. A propos tych profesorów, to Hitler też miał profesorów, wykształconych ludzi i tę machinę zbrodni dokonywali" - miał mówić cytowany dyrektor Radia Maryja.

W wypowiedziach innych osób pojawiło się stwierdzenie, że Komorowski "to rosyjski agent ukraińskiego pochodzenia", a także rozważania, jak naprawdę nazywa się prezydent.

Kodeks karny za znieważenie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje karę pozbawienia wolności do trzech lat.

Prokuratura Toruń Centrum-Zachód prowadzi jeszcze śledztwo przeciwko Remigiuszowi D., któremu przedstawiono zarzut czynnej napaści 22 maja na urzędującego prezydenta Komorowskiego. Do zdarzenia doszło w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Remigiusz D. gwałtownie ruszył w kierunku prezydenta, ale został obezwładniony przez funkcjonariuszy BOR i policjantów.

Mężczyzna w trakcie incydentu w uniesionej lewej ręce trzymał reklamówkę, w której znajdowała się żółta koszulka z czerwonym symbolem płodu ludzkiego, w drugiej ręce miał ulotki i zdjęcia płodów po aborcji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
21°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
31°C Poniedziałek
wieczór
28°C Wtorek
noc
wiecej »