Zaczęło się kontrowersyjnie, cyklem plakatów w Warszawie, o konstytucji bez Boga, in vitro i granicach w sztuce. - Nie uciekamy od palących problemów ale chcemy odpowiadać na pytania, które pojawiają się na styku wiary, nauki i kultury - mówi kardynał Kazimierz Nycz, zapowiadając kolejne debaty Dziedzińca Dialogu, który we Włoszech nazywany jest Dziedzińcem Pogan.
Archidiecezja Warszawska oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, zapraszają 7 i 8 października na kolejny cykl debat, których głównym tematem jest przedyskutowanie kształtu współczesnej demokracji i jej granic.
- Poprzednie edycje Dziedzińca Dialogu, zainspirowanego przez papieża Benedykta XVI, pokazały że można rozmawiać na najtrudniejsze tematy daleko od stylu , którego jesteśmy świadkami w świecie mediów czy polityki - mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Po kwietniowych debatach na temat godności człowieka oraz dialogu Kościoła ze światem, organizatorzy postanowili zająć się szczegółowymi tematami, które wzbudzają podziały wśród Polaków.
- W październiku stawiamy pytania w trzech obszarach: polityce, nauce i kulturze. Jakie są granice państwa i autonomii wspólnot religijnych? Czy naukowcy zapragnęli dziś zająć pozycję, którą zajmuje Bóg Stwórca? Pytamy także o granice wolności artystycznej. Dziedziniec Dialogu z refleksji teoretycznej przechodzi w debatę o kształcie Polski na następne dekady – dodaje kardynał Kazimierz Nycz.
7 i 8 października. Uniwersytet Warszawski, Muzeum Narodowe oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie ze swoją misją, będą miejscami wymiany zdań pomiędzy najważniejszymi postaciami życia publicznego z całego świata. Wśród nich m.in. Jadwiga Staniszkis, Zbigniew Mikołejko, John Milbank, Andrzej Rzepliński, Joanna Szczepkowska, Zbigniew Libera, Rafael Vicuña czy Piotr Stępień. W wydarzenie zaangażowane są warszawskie uczelnie wyższe, państwowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, teatry i muzea.
- "Polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm a nie ciasnota i zamknięcie" - mówi cytując Jana Pawła II Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, podkreślając że dialog zakłada poczucie własnej tożsamości oraz otwarcie na wspólne poszukiwanie prawdy. - Cieszę się, że w tegoroczny Dziedziniec zaangażowało się tak wiele różnych instytucji, takich jak Instytut Teatralny, Fundacja Batorego, Muzeum Żydów Polskich POLIN, Instytut Adama Mickiewicza czy Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Dziedziniec Dialogu jest odpowiedzią na potrzebę ciągłej pracy nad kulturą spotkania. Warszawa podjęła to wyzwanie – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, dodając że praca w Londynie nauczyła ją, że nie wszystkie sprawy w życiu da się załatwić przez e-mail. - Czasami po prostu dobrze się spotkać i porozmawiać.
Tegorocznej imprezie towarzyszą trzy hasła, które pojawiły się na ulicach Warszawy. Na jednym z billboardów znajduje się napis: out/in vitro, w innym miejscu pytanie: konstytucja z Bogiem czy bez Boga? Trzecie hasło to gra słów: obraz czy obraza? Hasła odnoszą na stronę blogjp2.pl.
- Dziedziniec Dialogu jest skierowany do nas, do ludzi, którzy tutaj mieszkają. Do warszawiaków i do Polaków. Porozmawiajmy dla naszego wspólnego dobra – zachęca Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.