Kolejny krok do beatyfikacji Jana Pawła II

Teologowie wyrazili zgodę na „santo subito” – pisze Andrea Tornielli w „Il Giornale”. 30 czerwca odbyło się dodatkowe spotkanie komisji teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Teologowie zebrali się we wtorek, aby mówić o Positio w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. „Proces posuwa się naprzód, ale pozostaje krytyka: jest za mało dokumentów” - relacjonuje watykanista mediolańskiego „Il Giornale”, który wczorajsze spotkanie uważa za „kolejny krok naprzód” na drodze do beatyfikacji papieża Polaka.

Tornielli przypomina, że teologowie spotkali się po raz pierwszy 13 maja br. Niewiele zmieniło się od tamtej pory, ponieważ nadal dwóch członków komisji – na ośmiu – uważa, jak wtedy, że występują braki w dokumentacji oraz sprzeczności w niektórych świadectwach. Te ostatnie dotyczą m.in. pocałunku, jaki Jan Paweł II miał złożyć na egzemplarzu Koranu: wydarzenie to uwiecznione zostało na fotografii, zaprzecza temu natomiast były sekretarz papieża, kardynał Stanisław Dziwisz. „Nie kwestionowano nigdy świętości Wojtyły, lecz poprawność i kompletność procesu” - zaznacza Andrea Tornielli. „Procesu, który pomimo usilnych 'nacisków' wpływowych środowisk polskich, pragnących beatyfikacji Wojtyły, owszem 'santo subito', musi przebiegać zgodne z ustalonymi procedurami” - dodaje włoski watykanista.

Według Torniellego, „zasadnicze obiekcje nie dotyczą jednak pojedynczych szczegółów czy świadectw, ile raczej pewnych braków – zdaniem tych, którzy wypowiedzieli się o nim krytycznie – materiałów dowodowych”. „Nie zajrzano do dokumentów znajdujących się w archiwach watykańskich oraz, jak się wydaje, sam kardynał Dziwisz, wykonawca testamentu papieża Wojtyły, nie udostępnił wszystkich posiadanych przez siebie dokumentów” – uważa Tornielli.

Watykanista mediolańskiego dziennika przyznaje, że gdyby trzeba było analizować i te materiały, proces posuwałby się jeszcze wolniej i „nie mogłoby być mowy o beatyfikacji w 2010 roku”. Teraz, konkluduje Tornielli, głos zabiorą kardynałowie i biskupi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. „Każdy z nich otrzyma Positio oraz uzasadnione opinie teologów, aby je przeanalizować. Przed końcem, roku powinna zostać zwołane posiedzenie, którego werdykt pozwoli papieżowi – jeśli zechce – ratyfikować kolegialnie podjętą decyzję, promulgując dekret o heroiczności cnót Karola Wojtyły. W tym momencie proces de facto zostanie zakończony, a po udowodnieniu przypisywanego jego wstawiennictwu cudu, możliwa będzie beatyfikacja Jana Pawła II” – kończy watykanista mediolańskiego dziennika.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  24°C Poniedziałek
  dzień
  24°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »