Rosja zaprzecza, że zbombardowała szpital

Rosja stanowczo zaprzeczyła w czwartek doniesieniom, że jej samoloty zbombardowały syryjski szpital, w którym zginęło 13 osób, o czym informowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

"Chcę zdementować wszystkie te informacje" - powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

"Często publikowane są przez Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka fałszywe informacje przytaczane jako źródło" - uznała. Ironizowała przy tym, że "bardzo łatwo donosić o tym, co się dzieje w Syrii z Londynu". Skrytykowała też fakt, że "liczne media posługują się wiadomościami tej organizacji pozarządowej jako wiarygodnym i solidnym źródłem, nawet jeśli w ostatnich dniach wiele jego informacji zostało zdementowanych".

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka - opozycyjna organizacja z siedzibą w Wielkiej Brytanii, ale dysponującej siecią informatorów w Syrii - poinformowało we wtorek, że rosyjskie bomby spadły na szpital w prowincji Idlib, zabijając co najmniej 13 osób. Według agencji AFP od rozpoczęcia niespełna miesiąc temu ofensywy Rosji w Syrii co najmniej trzy szpitale zostały zbombardowane przez rosyjskie lotnictwo.

W czwartek brytyjski dziennik "The Guardian" poinformował, że wśród ofiar rosyjskich nalotów na szpital w Sarmin w prowincji Idlib, gdzie toczą się obecnie ciężkie walki, znaleźli się oprócz pacjentów także lekarze i personel medyczny. Ocaleni i świadkowie relacjonują, że szpital został trafiony przez rosyjskie samoloty dwukrotnie.

Lekarze na rzecz Praw Człowieka (PHR) działający w Syrii poinformowali, że od początku protestów przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada, które wybuchły w marcu 2011 roku udokumentowano 307 ataków na placówki medyczne, w wyniku których śmierć poniosło 670 lekarzy i pracowników medycznych. "Za 90 proc. tych ataków odpowiedzialne są syryjskie siły reżimowe, a każdy z nich jest zbrodnią wojenną" - podkreśla PHR. Dyrektorka PHR Widney Brown powiedziała, że Rosja idzie w ślady reżimu Asada.

Rosyjskie samoloty za zgodą Damaszku, którego głównym sojusznikiem jest Moskwa, codziennie bombardują kilkadziesiąt celów w Syrii. Według Rosji naloty skierowane są dżihadystyczne Państwo Islamskie i Front Al-Nusra, będący syryjskim odgałęzieniem Al-Kaidy. Jednak według źródeł zachodnich Rosjanie bombardują także pozycje wspieranych przez USA rebeliantów walczących z reżimem Asada.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
10°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
12°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
wiecej »