Zwierzchnicy religijni podejmują dalsze wysiłki dla przywrócenia pokoju na filipińskiej wyspie Mindanao. Starcia między wojskami rządowymi a Islamskim Frontem Wyzwolenia Moro rozpoczęły się tam w latach 70. ubiegłego wieku. Zostały wznowione latem 2008 roku po tym, jak rząd Filipin przerwał rokowania z separatystycznymi rebeliantami.
Działająca na wyspie Konferencja Biskupów i Ulemów zebrała się 2 lipca na kolejnym, dwudniowym spotkaniu w mieście Marawi.
Obok katolickich biskupów i przedstawicieli muzułmańskiej Krajowej Ligi Ulemów w obradach uczestniczą tamtejsi protestanci. Ponadto udział zapowiedziała prezydent Filipin Gloria Macapagal Arroyo, chcąca przedstawić swój program odnowy moralnej państwa. Filipińscy zwierzchnicy religijni już od dłuższego czasu ubolewają, że politycy przy rozwiązywaniu problemów nie kierują się zasadami moralnymi. W związku z zapowiedzianym udziałem głowy państwa w spotkaniu Konferencji Biskupów i Ulemów przywódca Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro Sheikh Mohammad Muntassir wystosował apel do zwierzchników religijnych. Wezwał ich, by zachowali obiektywizm i niezależność, nie ulegając wpływom rządu. Wyraził im jednak uznanie dla wysiłków podejmowanych celem pojednania między wyznawcami różnych religii.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...