- Dziś pytamy, czy trzeba było aż takiej ofiary? Bóg jeden to wie. Dotknięci smutkiem, wierzymy Chrystusowi mimo wszystko - mówił w homilii abp Sławoj Leszek Głódź.
Obrzęd pochówku odnalezionych w Smoleńsku części szczątków adm. Andrzeja Karwety zgromadziła 30 października w banińskim kościele rodzinę i przyjaciół zmarłego dowódcy Marynarki Wojennej, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. W uroczystości wzięli udział także delegaci polskiej floty wojennej. W świątyni obecnych było min. ośmiu admirałów. Eucharystii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.
- Sprawa tragedii smoleńskiej nie schodzi ze sceny polskiego życia. Wywołuje wciąż emocje. I będzie je wywoływać, dopóki nie powstanie upamiętniający ich pomnik - mówił metropolita.
- Gdyby był, to doczesne szczątki, które wciąż jeszcze zbieramy, znalazłyby jedno miejsce, jak święte relikwie. Ten brak generuje napięcia i konflikty i rozrywa tkankę społeczną - podkreślał. Hierarcha zaznaczał także, że nie byłoby wówczas potrzebne nieustanne otwieranie grobów, które zadaje nowe rany cierpiącym żałobę rodzinom.
Abp Głódź wspominał także dni następujące po tragedii smoleńskiej.
- To była pamiętna godzina solidarności i empatii jednocząca wspólnoty, także wielkiej katechezy, jaką dla nas stanowiła tamta tragedia i tamta śmierć. Mówiliśmy tamtego wieczoru z wiarą i pokorą: Panie niezbadane są Twoje wyroki i zrządzenia. Szukaliśmy jakiejś Bożej miary, by zrozumieć co o poranku wydarzyło się w Smoleńsku. I włączaliśmy to w tajemnicę zmartwychwstania - przypominał. - W obliczu tragedii smoleńskiej czujemy mocniej niż kiedykolwiek, że nie mamy kontroli nad życiem - dodał metropolita.
- Byłeś człowiekiem czynu i wiedziałeś, że historię tworzą ci, którzy chcę i umieją działać. A Ty admirale i chciałeś i umiałeś… - zwracał się do adm. Andrzeja Karwety. - Dotknięci smutkiem, wierzymy Chrystusowi mimo wszystko. I Andrzej mu wierzył. Wierzył Chrystusowi dowódca Marynarki Wojennej. To nie są to okolicznościowe panegiryki. Znałem osobiście stan jego ducha i jego duszy. Wierzył w miłość, w uczciwość i w Zmartwychwstanie - zwracał się do uczestników modlitwy.
Nad grobem admirała głos zabrał minister Maciej Łopiński z Kancelarii Prezydenta RP. - Jest mi wstyd, że po tylu latach nie ma jeszcze w Gdańsku, nie ma też w Warszawie, godnego pomnika, w którym moglibyśmy składać te szczątki, jako relikwie - nawiązywał do słów metropolity.
- Wiem, że są różne powody, ale to wstyd dla nas wszystkich, dla polityków, przede wszystkim dla tych, którzy do tej pory rządzili i dla tych, którzy rządzą w samorządach. Ze swej strony deklaruję, że nie ustanę w staraniach, żeby godny pomnik ofiar smoleńskich stanął w Gdańsku i w Warszawie - mówił już po uroczystości Maciej Łopiński.
- Tej uroczystości towarzyszy taki sam ból jak przed pięciu laty. To nie pierwsza taka uroczystość. Dowodzi to także tego, że Rzeczpospolita nie zdała egzaminu. Przykro mi to mówić, nie potrafiła nawet godnie pochować ofiar, tak, żeby nie pomylić trumien - dodał minister Łopiński.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.