Reklama

Świętowanie z Orłem Białym

Ponad 20 tys. osób wzięło udział w gdańskiej Paradzie Niepodległości, która odbyła się już po raz trzynasty. To najstarsze tego typu wydarzenie w Polsce.

Reklama

W tym roku motywem przewodnim patriotycznego pochodu był Orzeł Biały - symbol polskości na przestrzeni dziejów naszej ojczyzny.

- Inspiracją do tego pomysłu jest 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Mamy przed oczyma pamiątki po żołnierzach polskich odnajdywane na różnych frontach czy miejscach kaźni. Wśród nich są m.in. charakterystyczne orzełki z żołnierskich czapek. Orzeł inspirował, jednoczył, dodawał odwagi. Pod tym symbolem ludzie oddawali życie za niepodległość czy świętowali wielkie zwycięstwa. Chcemy oddać hołd i zamanifestować szacunek dla tego jednoczącego nas wszystkich symbolu - wyjaśnia Adam Hlebowicz, współorganizator, prezes stowarzyszenia SUM.

Już o 9.00 na ulicy Podwale Staromiejskie zaczęły ustawiać się kolumny unikalnych aut i motorów, a Chór "Gryf" i orkiestra dęta "Linstart" zachęcały wszystkich do wspólnego śpiewu patriotycznych pieśni.

W tym czasie harcerze rozdawali balony z godłem Polski, naklejki z orłem w pięciu różnych wzorach, biało-czerwone szaliki, czapeczki i kokardy, a także okolicznościową jednodniówkę "Orzeł Biały".

Nowością dla wszystkich uczestników były ustawione na trasie parady monidła, czyli duże ścianki z otworem na twarz, do których wykorzystano plakaty nawiązujące do różnych wydarzeń historycznych z okresu II Rzeczypospolitej. Na ich tle można było zrobić sobie zdjęcie.

Radosny pochód oficjalnie wystartował o 10.00. W paradzie wzięli udział harcerze, uczniowie gdańskich szkół, wielu rekonstruktorów historycznych, Kaszubi, kibice Lechii Gdańsk, wywodzący się z różnych środowisk politycznych samorządowcy na czele z prezydentem Pawłem Adamowiczem oraz rodacy zza naszej wschodniej granicy - przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi oraz harcerze z Rosji i Białorusi.

- Na Białorusi tego typu radosne pochody Polaków są, niestety, niemożliwe. Nasz związek został zdelegalizowany, a my nie możemy w żaden sposób manifestować naszego patriotyzmu. Dlatego tym bardziej cieszę się, że tak wiele młodych ludzi przybyło z nami do Gdańska. Obserwuję, że ze wzruszeniem zakładają biało-czerwone szaliki i wpinają w swoje kurtki Orła Białego. To dla nich bardzo ważne wydarzenie - mówi Mieczysław Jaśkiewicz, prezes związku.

Na szlaku parady pojawił się również przemawiający do tysięcy gdańszczan marszałek Józef Piłsudski, twórca II RP. Dużą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, był kilkumetrowy Orzeł Biały, przemierzający gdańskie ulice i pozdrawiający mieszkańców miasta.

Po przejściu całej trasy - od Podwala Staromiejskiego do Targu Drzewnego - pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego złożone zostały kwiaty. Następnie zgromadzeni na Targu, przy akompaniamencie chóru odśpiewali pieśni patriotyczne oraz hymn państwowy. Na koniec parady zostały wypuszczone gołębie pocztowe. 

Świętowanie z Orłem Białym   Jan Hlebowicz /Foto Gość W Paradzie Niepodległości wzięły udział całe rodziny - Bardzo dziękuję wam wszystkim, że już po raz 13. wspólnie przeszliśmy w radosnym, patriotycznym pochodzie ulicami naszego miasta. Pokazaliśmy całej Polsce, jak godnie możemy świętować niepodległość - zwrócił się do mieszkańców Gdańska prezydent Paweł Adamowicz.

Później uczestnicy parady przeszli do bazyliki mariackiej, by wziąć udział w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, lub na Targ Węglowy, gdzie odbył się pokaz grup zmotoryzowanych i rekonstrukcyjnych.

- Po raz pierwszy wzięłam udział w Paradzie Niepodległości. Słyszałam od znajomych, że gdański pochód różni się od nudnych uroczystości, które często oglądamy w telewizji. I rzeczywiście, wszyscy z uśmiechem na ustach maszerowaliśmy ramię w ramię, machając biało-czerwonymi flagami. W ten sposób wyrażaliśmy swój patriotyzm i wdzięczność za niepodległość. To duże przeżycie - mówi pani Daria.

- Cieszę się, że w tym roku motywem przewodnim był Orzeł Biały. Muszę przyznać, że niewiele wiedziałem wcześniej o tym najważniejszym dla Polaków symbolu. Dzięki paradzie poszerzyłem tę wiedzę - uzupełnia pan Marek.


Narodowe Święto Niepodległości to w Polsce święto państwowe wprowadzone dla upamiętnienia odzyskania przez polski naród niepodległości po 123 latach zaborów Polski przez Imperium Rosyjskie, Królestwo Prus i Imperium Habsburgów.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama