Na trudny los tubylców i ludności wiejskiej w Ameryce Środkowej i Meksyku, powodowany zmianami klimatycznymi, zwrócił uwagę kard. Peter Turkson.
Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” wziął udział w międzynarodowym forum poświęconym „Trosce o wspólny dom”, które odbyło się 12 listopada w Querétaro w Meksyku.
Gość z Watykanu wskazał, że zmiany te powodują zagrożenie ludzkiego życia i godności związane ze skrajnym ubóstwem, dyskryminacją, wyzyskiem czy handlem ludźmi, jaki łączy się często ze złożonymi procesami migracyjnymi. Zwrócił uwagę, że Meksyk i Ameryka Środkowa są teatrem najbardziej dramatycznych w historii zjawisk migracji i kryzysu klimatycznego. Przypomniał, że wskutek suszy od połowy lat 90. ubiegłego stulecia tereny północnego Meksyku musiało opuścić ok. 900 tys. osób. Z powodu klęsk żywiołowych tacy ludzie są nieraz w stanie „nieustannej migracji”. Kard. Turkson zaapelował, by zapewnić im godną przyszłość.
*
O zmianach klimatycznych (oraz edukacji) mówił natomiast przedstawiciel Watykanu w UNESCO. W depeszy Radia Watykańskiego na ten temat czytamy: "Papież Franciszek popiera działania Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury, podejmowane na rzecz pokoju, edukacji, kultury zbliżenia oraz klimatu – powiedział w Paryżu stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy UNESCO. Na trwającej tam Konferencji Generalnej tej organizacji prał. Francesco Follo podkreślił jej zaangażowanie w przygotowania do rozpoczynającego się wkrótce w stolicy Francji oenzetowskiego szczytu klimatycznego. Wyraził przekonanie o ważnej roli tej organizacji w szerzeniu edukacji uwrażliwiającej na kwestię zmian klimatycznych, tak by zajęła ona centralne miejsce w międzynarodowej odpowiedzi na ten problem.
Program UNESCO przewiduje zapewnienie przez jego państwa członkowskie edukacji na ten temat w szkołach, a także uwrażliwianie na kwestię zmian klimatycznych poprzez media – przypomniał watykański przedstawiciel przy tej organizacji. Nawiązując do nauczania ostatnich Papieży zwrócił uwagę na znaczenie edukacji ekologicznej opartej na etyce dialogu, a także na potrzebę ekologii ludzkiej. Podkreślił, że nasza planeta jest dla nas darem Bożym i zarazem zadaniem, wymagającym naszej pracy i odpowiedzialności. Ekologia ludzka wspomaga ekologię środowiska. Ks. Follo wskazał na odpowiedzialność za to, co pozostawimy przyszłym pokoleniom. „Nie będą możliwe kultura ani dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, jeśli w naszym wspólnym domu, czyli na planecie, na której mieszkamy, nie będzie się już dało żyć” – ostrzegł stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy UNESCO".
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.