Abp Stanisław Gądecki wraz z wicepremierem prof. Piotrem Glińskim wzięli udział w prezentacji programu obchodów jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.
- To wielka i ważna rocznica. W 1966 r. władze komunistyczne próbowały zasłonić tamten jubileusz obchodami 1000-lecia Państwa Polskiego, by zatrzeć związek między chrztem a narodzinami polskiej państwowości. Na szczęście, mamy inną rzeczywistość i możemy jasno mówić, że bez chrztu nie byłoby Europy, albo nie tak by wyglądała. Nie byłoby Państwa Polskiego - powiedział wicepremier i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, który wraz z przedstawicielami episkopatu wziął udział w prezentacji programu obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski.
Minister Piotr Gliński podkreślił, że chrzest Polski wprowadził nas w obręb kultury śródziemnomorskiej, oznaczał przyjęcie wiary i moralności chrześcijańskiej i umożliwił wszechstronny rozwój naszego państwa. - Chrześcijaństwu zawdzięczamy także możliwość trwania tej wspólnoty przez ponad 1000 lat. Chrześcijaństwo i Kościół niosła polskość przez lata, broniła naszej tożsamości - podkreślił wicepremier, wspominając rolę wiary katolickiej w czasach zaborów, ale także okresie PRL-u i na początku lat 80., gdy powstała Solidarność. - Nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego bez Chrystusa i chrześcijaństwa. Dlatego też rząd polski będzie wspierał tę bardzo ważną rocznicę. Chcemy, by to był czas refleksji nad naszą tożsamością, wartościami chrześcijańskimi. Istotną wartością, jaką wnosi chrześcijaństwo, jest miłosierdzie, miłość bliźniego. I dlatego może badacze przemian obyczajowych wskazują, że podstawowym wymiarem rozwoju cywilizacyjnego jest zdolność do samoograniczenia. Tę zdolność wywodzimy właśnie z cywilizacji chrześcijańskiej - mówił prof. Piotr Gliński, zapowiadając, że polski rząd będzie wspierał organizację obchodów przez Narodowe Centrum Kultury i granty przyznawane za jego pośrednictwem.
Abp Stanisław Gądecki podkreślił, że decyzja Mieszka I o przyjęciu chrztu oznaczała nie tylko przejście od bałwochwalstwa do kultu jednego Boga, od czci stworzenia ku czci Stwórcy, ale radykalną zmianę, która miała znaczenie dla wszystkich wymiarów życia Polaków. - Chrzest włączył Polskę w krąg państw chrześcijańskich, ale dzięki temu zaczęły powstawać też pierwsze szkoły klasztorne, zaczęto kształcić elitę, a kultura podniosła się na wyższy poziom. Jedną decyzją kultura polska zyskała dziedzictwo 1700 lat historii kultury śródziemnomorskiej. - Jubileusz jest ważny, bo ma ugruntować nie tylko naszą tożsamość chrzcielną, ale i pokazać, co stanie się, gdy Polska i Europa zostaną wypłukane z chrześcijaństwa. To, co obserwujemy w postaci terroryzmu, to właśnie efekt utraty korzeni. Bez nich ludzie łatwo podlegają manipulacji - podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski.
Centralne obchody jubileuszu będą miały w Gnieźnie i Poznaniu, 14 oraz 15 i 16 kwietnia przyszłego roku. W ramach obchodów zaplanowano Konferencję Plenarną KEP oraz uroczystość wyznania wiary przez polskich biskupów na Świętej Wyspie na Ostrowie Lednickim, a także posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął patronat nad wszystkimi obchodami jubileuszu. Podczas Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, w czwartek 14 kwietnia, Episkopat będzie dziękować za chrzest Polski, a przy palatium Mieszkowym na Ostrowie Lednickim po raz pierwszy zabrzmi jubileuszowy dzwon "Mieszko i Dobrawa", ogłaszając 1050. rocznicę chrztu Polski. Szczególnym wydarzeniem będzie również 10. Zjazd Gnieźnieński 11-13 marca, który pod hasłem: "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa” zgromadzi przy grobie św. Wojciecha wybitnych intelektualistów i polityków zjednoczonej Europy. Ważne będzie także świętowanie jubileuszowe na Inea Stadion w Poznaniu 16 kwietnia, "Gdzie chrzest, tam nadzieja", które ma pomóc na nowo odkryć tożsamość Polaków jako chrześcijan. Spotkanie ewangelizacyjne przygotowuje m.in. Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji, a w programie znalazła się m.in. Msza św. oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Kwietniowym uroczystościom będą towarzyszyć liczne inicjatywy religijne, kulturalne i społeczne. Narodowe obchody potrwają do listopada 2016 roku. 3 maja 2016 r. na Jasnej Górze zostanie ponowiony Akt oddania Polski Matce Bożej, zaś na październik 2016 r. planowana jest jubileuszowa Pielgrzymka Narodowa wiernych z Polski do Rzymu.
Obchodom jubileuszowym koordynowanym przez Narodowe Centrum Kultury poświęcony został serwis www.chrzest966.pl, a wydarzeniom na Stadionie w Poznaniu www.stadion2016.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.