Volkswagen potrzebuje 20 mld euro kredytów

Uwikłany w manipulowanie pomiarami emisji spalin koncern Volkswagen uzgodnił z bankami warunki uzyskania kredytów pomostowych w kwocie 20 mld euro, co ma mu pomóc w podołaniu kosztom tej afery - poinformował w środę Reuters, powołując się na trzy osoby bliskie sprawy.

Analitycy spodziewają się, że największy europejski producent samochodów będzie musiał wydać miliardy euro na państwowe kary finansowe, zaspokojenie roszczeń cywilnoprawnych i przeróbki wyprodukowanych wcześniej samochodów po ujawnieniu, iż fałszował wyniki testów spalin zarówno w odniesieniu do emisji tlenków azotu, jak i dwutlenku węgla.

Skandal ten spowodował znaczny spadek kursu akcji koncernu przy jednoczesnym wzroście rentowności jego obligacji, zwiększając mu w efekcie koszty preferowanego dotąd zaopatrywania się w kapitał na rynkach finansowych. Cytowane przez Reutera źródła wyrażają nadzieję, że rentowność papierów dłużnych Volkswagena powróci wiosną przyszłego roku do bardziej umiarkowanego poziomu, pozwalając na dalsze emitowanie obligacji i spłacanie kredytów pomostowych.

Według wspomnianych źródeł trzynaście banków zaoferowało Volkswagenowi kredyty w wysokości po 1,5 do 2,5 mld euro, co daje łącznie 29 mld euro. Do piątku zapadnie decyzja, w jaki sposób koncern wygospodaruje z tego potrzebne mu 20 mld. Zadeklarował on już wcześniej, że zamierza wypuścić nowe obligacje na łącznie 12 mld euro, ale dopiero wtedy, gdy jego status na rynkach finansowych ponownie się umocni.

Pracownicy zakładów Volkswagena na terenie Niemiec stoją obecnie w obliczu przedłużonej trzytygodniowej przerwy produkcyjnej w okresie bożonarodzeniowym. Jednak reprezentant załogi w zarządzie koncernu Bernd Osterloh oświadczył w środę, że w fabryce w Wolfsburgu, gdzie w ubiegłym roku wyprodukowano 836 tys. samochodów, zatrudnienie nie zmniejszy się przynajmniej do końca pierwszego kwartału 2016 roku - i to także jeśli chodzi o pracowników sezonowych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  wieczór
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  16°C Niedziela
  dzień
  wiecej »