Związki Huntera Bidena, syna wiceprezydenta USA, z ukraińskim oligarchą podejrzanym o malwersacje na sumę 23 mln USD kładą się cieniem na niedawnej wizycie Joe Bidena na Ukrainie, podczas której wezwał on Kijów do zdecydowanej walki z korupcją - pisze "NYT".
Według środowego wydania "New York Timesa" jednym z głównych tematów zakończonej we wtorek wizyty wiceprezydenta Bidena na Ukrainie było zachęcenie rządu w Kijowie do podjęcia bardziej zdecydowanych kroków w walce z "szalejącą" w tym kraju korupcją oraz nasilenie działań przeciwko oligarchom, mającym wciąż duży wpływ na sytuację w kraju.
Jednak - jak ocenia "NYT" - przesłanie to mogło zostać podważone poprzez kłopotliwe związki najmłodszego syna wiceprezydenta USA Huntera Bidena z jedną z największych spółek, eksploatującej złoża gazu i ropy naftowej na Ukrainie. 45-letni Biden junior, były lobbysta z Waszyngtonu został w połowie kwietnia jednym z członków rady nadzorczej spółki Burisma Holdings (BH), której właścicielem jest Mykoła Złoczewski, były minister ds. ekologii i zasobów naturalnych za rządów obalonego w 2014 roku prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.
Złoczewski był jednym z najbliższych współpracowników ukrywającego się teraz w Rosji byłego prezydenta; w kompetencjach ówczesnego ministra leżało m.in. przydzielanie koncesji i zezwoleń wydobywczych na Ukrainie. BH, zarejestrowana na Cyprze, jest w całości kontrolowana przez inną cypryjską spółkę Brociti Investments Limited, należącą właśnie do Złoczewskiego.
Burisma obecnie posiada koncesje na wydobycie gazu w trzech głównych regionach na Ukrainie: dnieprowsko-donieckim, azowsko-kubańskim, obejmującym także zaanektowany przez Rosję Krym, a także w regionie karpackim, przy granicy z Polską.
Całą sprawę powiązań Huntera Bidena z ukraińskim oligarchą komplikuje dodatkowo fakt zamrożenia aktywów Złoczewskiego i spółki Burisma Holdings przez brytyjski urząd ds. poważnych nadużyć finansowych (SFO). Oligarcha podejrzewany jest o pranie brudnych pieniędzy o wartości 23 mln dolarów, które zostały nielegalnie wyprowadzone z ukraińskiej gospodarki.
Jednak w toku postępowania ukraińscy prokuratorzy odmówili dostarczenia niezbędnych dokumentów, na skutek czego brytyjski sąd w styczniu zmuszony był odmrozić aktywa Złoczewskiego, które - jak zaznacza gazeta - natychmiast zostały przetransferowane na Cypr.
Działania ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości spotkały się ze stanowczym protestem amerykańskiego ambasadora w Kijowie Geoffrey R. Pyatta, który domagał się wszczęcia śledztwa przeciwko ukraińskim prokuratorom. Jednak - jak pisze "NYT" - amerykański dyplomata, interweniując u najwyższych władz Ukrainy nie wspomniał ani słowem o działalności syna wiceprezydenta USA.
Zdaniem dziennika, który przytacza opinię jednego z ekspertów ds. polityki ukraińskiej Edwarda C. Chowa, zaangażowanie Huntera Bidena w działalność Złoczewskiego jest zagrożeniem dla antykorupcyjnych działań administracji Baracka Obamy na Ukrainie.
Hunter Biden, z wykształcenia prawnik, do 2014 roku służył w marynarce wojennej USA. Został przeniesiony do rezerwy, ponieważ miał pozytywny wynik testu na obecność narkotyków w organizmie.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.