Zakończył się Wielki Odpust Tuchowski

W dniach od 1 do 9 lipca 2009 odbył się w Tuchowie Wielki Odpust ku czci Matki Bożej Tuchowskiej, Pani Ziemi Tarnowskiej. Hasłem przewodnim tegorocznego odpustu było zdanie: Z MARYJĄ OTOCZMY TROSKĄ ŻYCIE, nawiązujące do programu duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski na ten rok.

Oprócz tego każdy dzień opatrzony był hasłem szczegółowym rozwijającym poszczególne aspekty hasła przewodniego. Przez dziewięć dni sanktuarium w Tuchowie nawiedziło ponad 100 tys. pielgrzymów indywidualnie lub w grupach zorganizowanych z regionu tarnowskiego i całej Polski. Bardzo wielu z nich przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania, z którego można było skorzystać od wczesnych godzin rannych do późnych godzin wieczornych. W konfesjonałach posługiwało codziennie około czterdziestu kapłanów, oprócz ojców redemptorystów z kraju i zagranicy byli też księża diecezji tarnowskiej licznie reprezentowani przez dekanat tuchowski oraz księża opiekunowie, którzy przybyli ze swymi grupami. Ok. 71 tys. wiernych przyjęło komunię świętą. Oprócz Eucharystii z kazaniami każdego dnia odbywały się nabożeństwa drogi krzyżowej, koronka do Bożego miłosierdzia i różaniec na dróżkach maryjnych.


Pielgrzymi mogli zwiedzić 3 muzea: misyjne, etnograficzne i sanktuaryjne oraz słynną ruchomą szopkę. Był też zorganizowany punkt powołaniowy redemptorystów i kilku zgromadzeń żeńskich, w którym ludzie młodzi mogli zapoznać się z życiem zakonnym i formami pracy misyjnej, a także poradzić się w sprawie wyboru drogi życiowej. Zainteresowani mieli też okazję wziąć udział w loterii na rzecz dzieci niepełnosprawnych organizowanej przez Stowarzyszenie „Nadzieja” oraz wesprzeć misje zagraniczne na stoisku Stowarzyszenia Przyjaciół Misji.


Przed cudownym obrazem Matki Bożej modlili się m.in. przedstawiciele różnych grup i wspólnot duszpasterskich, nauczyciele, lekarze i pracownicy służy zdrowia, chorzy i niepełnosprawni, leśnicy, myśliwi, kolejarze, rolnicy i pszczelarze, małe dzieci z rodzicami, młodzież, ludzie pracy i bezrobotni oraz samorządowcy. Pierwszy raz swój dzień podczas odpustu mieli także sportowcy i motocykliści oraz przyjaciele misji zagranicznych.
Do Matki Bożej Tuchowskiej pielgrzymowali również biskupi. Eucharystii rozpoczynającej Wielki Odpust przewodniczył ksiądz biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz. Trzeciego dnia odpustu ksiądz biskup ordynariusz Wiktor Skworc sprawował Eucharystię dla osób chorych i niepełnosprawnych, a piątego dnia przewodniczył Eucharystii dla ludzi pracy oraz osób bezrobotnych. Dla księży obchodzących 50-lecie kapłaństwa Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup pomocniczy z Tarnowa Władysław Bobowski.


Podczas odpustu swoje jubileusze 25 i 50-lecia kapłaństwa przeżywali w sanktuarium kapłani diecezji tarnowskiej i redemptoryści z różnych zakątków kraju i świata.


Dwa ostatnie dni odpustu miały szczególny akcent redemptorystowski. Wraz z przybyłymi pielgrzymami redemptoryści dziękowali Bogu za dar 100-lecia kanonizacji swojego współbrata św. Klemensa Marii Hofbauera oraz za 100 lat istnienia Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Redemptorystów.
Wierząc w obfitość łask wyproszonych za pośrednictwem Matki Bożej Tuchowskiej wszystkim pielgrzymom za podjęty trud ich pielgrzymowania, podziękowanie z zapewnieniem o modlitwie oraz zaproszeniem do ponownych odwiedzin składają opiekujący się tuchowskim sanktuarium redemptoryści.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
30°C Wtorek
wieczór
26°C Środa
noc
21°C Środa
rano
26°C Środa
dzień
wiecej »