Tuchów - dzień trzeci

Hasło trzeciego dnia odpustu brzmiało: Z Maryją prowadźmy bliźnich ku Chrystusowi. Tradycyjnie, o godzinie 6:00 odsłonięto cudowny obraz Matki Bożej, a następnie celebrowana była Eucharystia, której przewodniczył o. Stanisław Kiełbasa – redemptorysta ze wspólnoty w Tuchowie.

Mszy Świętej o godzinie 7:00 przewodniczył ksiądz Bogusław Cygan, wikariusz parafii Siedliska. Wygłosił on również homilię, w której powiedział, że człowiek potrzebuje drugiego człowieka, aby prowadził go do wiary. Wzywał do tego, by śpieszyć się świadczyć wobec ludzi o naszej wierze i w ten sposób doprowadzić ich do spotkania z Bogiem. Ukazał też Maryję jako doskonały przykład tego rodzaju służby i wezwał do Jej naśladowania.
 
Ksiądz prałat Zdzisław Sadko, prepozyt kapituły bocheńskiej przewodniczył Eucharystii o godzinie 9:00 oraz wygłosił słowo Boże. Mówił, że żyjemy w czasach szerzącej się cywilizacji śmierci, braku poszanowania dla człowieka oraz lekceważenia głosu Kościoła. Jako lekarstwo na napotykane trudności przedstawił naśladowanie Maryi w Jej postawie modlitwy i zawierzenia Bogu. Jest to też sposób na zaangażowanie się w prowadzenie naszych bliźnich do Chrystusa.
 
Uroczystej sumie o godzinie 11:00 przewodniczył ksiądz Stanisław Morańda, proboszcz parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie. Na tę Eucharystię w pielgrzymce przybyli księża przeżywający jubileusz 25-lecia kapłaństwa. W homilii ksiądz Stanisław przypomniał, że to Bóg jest jedynym panem życia i tylko ze zmartwychwstałym Jezusem możemy pokonać zło godzące w człowieka. Wzywał do przyjęcia postawy uczniów, czyli do nawrócenia i zmiany życia na wzór powołanych Apostołów i podtrzymywania w sobie życia nadprzyrodzonego przez słowo Boże i modlitwę. Mówił również, że najlepszym wzorem takiego postępowania jest Maryja. Nawiązał też do przeżywanego w Kościele roku kapłaństwa oraz do jubileuszu 25-lecia święceń przybyłych kapłanów, mówiąc, że jest to okazja, by reflektować nad wiernością swemu powołaniu. Msza Święta zakończyła się procesją eucharystyczną.
 
O godzinie 15:00 rozpoczęła się Eucharystia w sposób szczególny gromadząca chorych i niepełnosprawnych. Przewodniczył jej ordynariusz diecezji tarnowskiej ksiądz biskup Wiktor Skworc. W homilii powiedział, że na mocy Chrystusowych słów wypowiedzianych z krzyża każdy z nas jest dzieckiem Maryi, która podtrzymuje nas w swych dłoniach. Szczególne prawo do przebywania w dłoniach Maryi mają chorzy i cierpiący, ponieważ Maryja sama doświadczyła współcierpienia z Chrystusem. Sam Jezus również szczególni obecny jest przy chorych, ponieważ jak sam powiedział, przyszedł do tych, którzy się źle mają. Również Kościół za przykładem Maryi utrzymuje chorych w swych dłoniach poprzez różne formy duszpasterstwa. Ksiądz biskup podziękował również chorym za wsparcie modlitewne udzielane misjonarzom oraz prosił o to, by ofiarowali swoje cierpienie w intencji Ojca Świętego i swego biskupa oraz, szczególnie w roku kapłaństwa, za wszystkich kapłanów narażonych na trudności.
 
Podczas Mszy Świętej o godzinie 18:30 u stóp Matki Tuchowskiej modlili się leśnicy, pracownicy parków krajobrazowych i myśliwi. Eucharystii przewodniczył ksiądz prałat Stanisław Augustyn z Siedlisk Tuchowskich. Wygłaszający Słowo Boże kapłan, nawiązując do liturgii słowa powiedział, że trzeba w życiu być mądrym mądrością Chrystusa, bo mimo że jest ona trudna i wymagająca, przynosi obfite owoce. Podziękował również pracownikom lasów za ich troskę o wspaniałe dzieło Boże, jakim jest przyroda, by mogło ono służyć przyszłym pokoleniom.
 
W ramach wieczorów maryjnych po zasłonięciu cudownego obrazu na dziedzińcu odbył się koncert sanktuaryjnej orkiestry dętej z Tuchowa. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
25°C Sobota
noc
21°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
22°C Sobota
wieczór
wiecej »