W Słowenii rozpoczęło się w niedzielę rano referendum ws. odrzucenia nowelizacji ustawy o małżeństwie, pozwalającej na zawieranie małżeństw przez osoby homoseksualne. Zdaniem komentatorów kluczowa dla wyniku będzie frekwencja. Pierwsze wyniki ok. godz. 21.
Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-19. Do głosowania uprawnionych jest ponad 1,7 mln mieszkańców dwumilionowej Słowenii.
Wynik referendum, rozpisanego z inicjatywy obrońców rodziny, nie jest przesądzony, a decydującym czynnikiem będzie frekwencja - pisze agencja APA. Aby doprowadzić do odrzucenia nowelizacji, konieczne będzie quorum - za zniesieniem musi zagłosować nie tylko większość osób głosujących w plebiscycie, ale też co najmniej jedna piąta wszystkich uprawnionych do głosowania (20 proc., czyli 343 tys. osób).
Komentatorzy spodziewają się frekwencji na poziomie ok. 30 proc. Znaczy to, że obrońcy tradycyjnego modelu małżeństwa mogą balansować na granicy potrzebnego poparcia - i to mimo ostatnich sondaży, które sugerowały, iż będzie ich nieznacznie więcej niż zwolenników nowelizacji.
Referendum zostało zorganizowane na wniosek inicjatywy obywatelskiej "Chodzi o dzieci", wspieranej przez Kościół katolicki i prawicowe ugrupowania opozycyjne.
Autorzy inicjatywy bronią definiowania małżeństwa jako związku zawieranego przez kobietę i mężczyznę oraz sprzeciwiają się szczególnie adoptowaniu dzieci przez pary homoseksualne.. Za wprowadzeniem tzw. małżeństw jednopłciowych jest rząd w Lublanie.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.