Postawmy na politykę historyczną

Prof. Andrzej Nowak, członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, podczas swojej prelekcji we Wrocławiu mówił o kluczowej roli polityki historycznej w Polsce.

Niedawno ukazał się drugi tom książki historyka i sowietologa Andrzeja Nowaka pt. „Dzieje Polski”. Jak tłumaczy autor, publikacja jest w pewien sposób ilustracją jego sposobu myślenia o polityce historycznej, a także o ważnych, przełomowych momentach w naszych dziejach.

- Dziś również przechodzimy ten przełomowy okres. Ostatnio wzmocniłem wysiłki na rzecz nowej, bardziej energicznej polityki historycznej z powodu dyskusji w związku z falą uchodźców. Wokół tego tematu tworzony jest bowiem fałszywy obraz Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, po prostu czarny PR, propaganda - mówił podczas prelekcji prof. Andrzej Nowak.

Wyraził on niepokój coraz bardziej rozpowszechniającym sie błędnym sposobem widzenia Polski i polskości. Pogląd ten lansują środowiska opiniotwórczych mediów, takich jak „Gazeta Wyborcza”, telewizja TVN czy Tygodnik Powszechny.

- Wynika to z braku rozumienia historii i tradycji Polski. Wystarczy przytoczyć wypowiedź znanej pisarki, pani Olgi Tokarczuk. Odbierając nagrodę Nike, stwierdziła w Polskim Radiu, że Polska powinna uczyć się od Niemiec polityki historycznej. Pokonani w wojnie, potrafią oni przecież stanąć twarzą w twarz ze swoimi zbrodniami. Z tej wypowiedzi można by wysnuć wniosek, że Polska też jakąś wojnę przegrała i ma przyjąć czyjś dyktat w tej sprawie - analizował historyk.

Tokarczuk wymieniła w swoim wystąpieniu wówczas różne polskie zbrodnie podając m.in. prześladowania mniejszości, wszelkiego typu kolonizacje i wyzysk wewnętrzny.

Członek Narodowej Rady Rozwoju analizował także artykuły w prasie zachodniej i zwrócił uwagę na powtarzający się w nim jednoznacznie negatywny obraz Polski i Polaków.

- W tekstach posługiwano się takim zdaniem jak: „Europa Wschodnia/Polska pokazała swoją ohydną twarz”. Na łamach New York Times, najbardziej opiniotwórczego amerykańskiego dziennika, 13 września pojawił się obszerny artykuł pt. „Blok Wschodni uwydatnia raz jeszcze podział kulturowy w Europie” - przytoczył prof. Nowak.

Zwrócił przy tym uwagę na występowanie znowu w dyskursie publicznym określenia: „Blok Wschodni”. Jednak w innym znaczeniu niż w czasach zimnej wojny. Rosja bowiem już do niego nie należy. Ohydną twarz Europy Wschodniej pokazują takie kraje jak Polska, Słowacja, Czechy, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia.

- To państwa, które z jakichś niepojętych względów nie chcą przyjąć uchodźców z otwartymi ramiona, jak Niemcy - spuentował historyk.

Jego zdaniem, konkretna praca nad odbudową polityki historycznej w Polsce może odmienić obraz naszego narodu na arenie międzynarodowej, ale także obronić dobry wizerunek polskości przed zwątpieniem własnych obywateli.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Król Dawid
  20.12.2015 20:34
  Czy historią mają zajmować się politycy czy historycy? Wiemy doskonale, że kiedy historią zajmują się politycy pojawiają się w niej przekłamania. Historia przestaje wtedy być nauką obiektywną informującą o faktach, a staje się propagandą wykorzystywaną do manipulowania opinią publiczną. Wnioski historyków także międzynarodowych jak pokazuje przykład GST często są zbieżne.

  Jeżeli chodzi o wnioski p. Tokarczuk traktowałbym je w kategoriach literatury opartej na historii alternatywnej. Rozgłos jest jej do niczego niepotrzebny. To jest tak jak z pedałami im częściej się o nich mówi tym więcej jest ich w mediach.
 • RWE
  21.12.2015 06:03
  znakomite spotkanie, bez podskakiwania jak u Giertycha, bez paranoi jak u Pawłowicz, bez nienawiści jak u Niesiołowskiego...
 • Antoni J. Wręga, history
  27.12.2015 11:37
  Z pełną świadomością i wbrew tzw. dobrym radom szaleńców z Zachodu (w służbie Wschodu) apeluję do ludzi dobrej woli: Wzywam do BOJKOTU Agnieszki Holland & Olgi Tokarczuk za wzniecanie nienawiści w Polsce i na swiecie wobec Polski! Please, boycott Agnieszka Holland & Olga Tokarczuk for instigating hate both in Poland and word-widely against Poland!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  3°C Czwartek
  wieczór
  0°C Piątek
  noc
  0°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  wiecej »