Australia ostrzegła w niedzielę Chiny, że uwięzienie pod zarzutem szpiegostwa przed tygodniem przedstawiciela brytyjsko-australijskiego koncernu wydobywczego Rio Tinto może podważyć wiarygodność Pekinu w oczach zagranicznych partnerów biznesowych.
Obywatel Australii Stern Hu jest od 5 czerwca przetrzymywany w Szanghaju z trzema chińskimi pracownikami przedsiębiorstwa. Zatrzymanym zarzucono szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych. Hu jest kierownikiem marketingu działu zajmującego się wydobyciem rudy żelaza.
Australijski minister spraw zagranicznych Stephen Smith wezwał w niedzielę chińskie władze do szybkiego i skutecznego rozwiązania sprawy. Zaapelował też o wzięcie pod uwagę zagrożenia dla relacji biznesowych Chin z innymi krajami.
"Jednym z zagadnień, jakie muszą rozważyć chińskie władze, jest skala zaniepokojenia międzynarodowej społeczności biznesowej w związku z okolicznościami" zatrzymania - podkreślił szef australijskiej dyplomacji.
Władze australijskie w dalszym ciągu naciskają na Pekin, by przekazał szczegóły zarzutów postawionych Hu, ale strona chińska dotąd nie przedstawiła żadnych dowodów wspierających oskarżenia - poinformował Smith.
Rio Tinto Group jest jedną z największych na świecie spółek wydobywczych. 5 czerwca przedsiębiorstwo odrzuciło ofertę chińskiego koncernu surowcowego Chinalco o wartości 19,5 mld dolarów i zamiast tego zdecydowało się na joint venture z BHP Billiton, największą na świecie spółką wydobywczą. Obecnie Rio Tinto i chińskie zakłady hutnicze negocjują ceny rudy, wydobywanej w Chinach.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.