V Festiwal Kultury Rodzimej

Recital fortepianowy oraz słuchowisko poświęcone postaciom Fryderyka Chopina i Jane Stirling zainaugurowały w niedzielę w Lublinie V Festiwal Kultury Rodzimej - Convivium Lublinensis organizowany przez Fundację Willa Polonia.

"Coraz częściej, coraz więcej mówi się o kulturze innych państw europejskich i pozaeuropejskich, dobrze też pamiętać i o własnej. Przedstawiamy co wartościowe, ciekawe, co zasługuje na uwagę, co jak myślę nie powinno być niszowe, ale po części jest" - powiedział prezes Fundacji Willa Polonia Jan Sęk.

W studiu muzycznym Polskiego Radia Lublin odtworzono słuchowisko pt. "Wdowa po Fryderyku Chopinie" w reżyserii Jerzego Tuszewskiego, autorstwa emigracyjnego dziennikarza i poety Zdzisława Broncla. Słuchowisko poświęcone związkom Chopina z jego uczennicą, Szkotką - Jane Stirling, przeplatane było utworami Chopina, które grała na żywo Joanna Szalewska.

Niedzielna impreza zatytułowana "Salon Polski. Fryderyk Chopin - Dyliżansem do Poturzyna" nawiązywała do pobytu Chopina na Lubelszczyźnie w 1830 r. W lipcu tego roku Fryderyk Chopin gościł w majątku swego przyjaciela Tytusa Wojciechowskiego. Podróż kompozytora do Poturzyna dyliżansem wiodła m.in. przez Lublin, Krasnystaw i Hrubieszów. Obecnie w Poturzynie, wakacje spędzone przez Chopina w majątku Wojciechowskiego, upamiętnia napis na obelisku przed tamtejszą szkołą.

"Po analizie m.in. kalendarzy z rozkładem jazdy dyliżansu z tamtych lat ustaliłem ponad wszelką wątpliwość, że 12 lipca Fryderyk Chopin, jadąc z Warszawy do swojego przyjaciela Tytusa Wojciechowskiego, zatrzymał się w Lublinie" - powiedział Sęk.

Kolejna część festiwalu pt. "My Europianie" będzie miała miejsce 18 lipca w lubelskim Grand Hotelu. Otwarte będą dwie wystawy: "Orbis Poloniae" - na której pokazane zostaną miedzioryty z 1493 r., mapy i portrety z okresu I Rzeczypospolitej - oraz "Sybille Nowej Solidarności" - ekspozycja składająca się z rzeźb Wiesława Domańskiego. Zapowiadany jest też koncert, poświęcony pamięci emigracyjnej artystki Antoniny Mikłaszewicz-Campi, nadwornej śpiewaczki króla Stanisława Augusta.

Kolejne odsłony festiwalu nastąpią w Warszawie i Krakowie. W październiku w stolicy w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza odbędzie się impreza "C. Norwid - F.Chopin: śladami duchowej przyjaźni". W Krakowie festiwalowe wydarzenie zatytułowane zostało "Papież Słowianin - zwiastun nadziei".

Festiwal zakończy się w październiku Salonem Polskim w Lublinie, podczas którego zaplanowano koncert oraz dyskusję na temat zabytków sakralnych.

Patronat medialny nad Festiwalem Convivium Lublinensis 2009 ma PAP.(PAP)

ren/ mow/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
30°C Środa
dzień
31°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
wiecej »