- Większość Polaków (81,4 proc.) określa siebie bądź jako głęboko wierzących, bądź wierzących, zaś 79 proc. deklaruje, że są systematycznie lub niesystematycznie praktykujący - wynika z sondażu przeprowadzonego przez warszawski Instytut Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW).
Blisko dwie trzecie Polaków (64,1 proc.) przyznaje się do uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej, ale do codziennej modlitwy indywidualnej już tylko 46,8 proc.
Z badań tych wynika, że utrzymuje się tendencja do przestrzegania przekazywanych z pokolenia na pokolenie praktyk i zwyczajów związanych z pobożnością. Zwyczaje dotyczące Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy przestrzegane są przez 98 proc. Polaków, a tradycja udziału w uroczystościach ku czci zmarłych przez 96,1 proc. Potwierdza to również uczestnictwo w nabożeństwach: majowym (55,9 proc.), do Miłosierdzia Bożego (40,5 proc.), fatimskim (28,6 proc.) czy Drodze Krzyżowej (63,1 proc.).
Według przeprowadzonych badań, księdza z wizytą duszpasterską przyjmuje 92,2 proc. respondentów, a intencję mszalną w ostatnim roku zamówiło 45,7 proc. badanych.
W wymiarze postaw moralnych obserwuje się wysoki wskaźnik akceptacji norm Dekalogu (średni wskaźnik odpowiedzi "zdecydowanie wiążące" - 81,6 proc.). Nieco niższy jest wskaźnik akceptacji katolickiego modelu etyki seksualnej (odrzuca niewierność małżeńską - 88,7 proc., aborcję - 67,9 proc., eutanazję - 60,5 proc., rozwód - 55,5 proc., zapłodnienie in vitro - 38,5 proc.). Jednak co drugi badany przychyla się do stosowania środków antykoncepcyjnych (49,9 proc.). Obserwuje się też wyraźny brak akceptacji dla homoseksualizmu, który odrzuca 61,9 proc. badanych.
Pod względem stopnia zaufania do Kościoła jako instytucji - najwyższym zaufaniem cieszy się papież (odpowiedzi "bardzo duże" i "duże": 46,9 proc. i 33,7 proc.). Zaufanie do prymasa deklaruje odpowiednio: 25,2 proc. i 30,8 proc., do proboszcza odpowiednio: 25 proc. i 25,9 proc., do biskupa diecezji: 21,1 proc. i 29 proc., a do episkopatu: 16,7 proc. i 25,9 proc.
Badanie warszawskiego Instytutu Socjologii UKSW zostało przeprowadzone w dniach od 1-10 maja tego roku na 1334-osobowej reprezentacyjnej próbie Polaków w kategoriach wiekowych powyżej 18 roku życia, respondentów zróżnicowanych pod kątem wieku, płci, wykształcenia, sytuacji społeczno-zawodowej, miejsca zamieszkania i regionu zamieszkania.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.