Obmycie nóg także dla kobiet

Papież postanowił, że nie tylko mężczyźni i chłopcy, ale „wszyscy członkowie Ludu Bożego” będą odtąd mogli, po odpowiednim przygotowaniu być dopuszczeni do obrzędu obmycia stóp. W Watykanie opublikowano list Franciszka w tej sprawie do prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha oraz odpowiedni dekret tej dykasterii.

W papieskim liście czytamy, że Ojciec Święty po dogłębnej analizie doszedł do wniosku, że należy zmienić zasady dostępu do obrzędu obmycia stóp, aby odtąd mogli w nim brać udział odpowiednio przygotowani wszyscy członkowie Ludu Bożego.

Natomiast dekret prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha przypomina, że dotychczasowe normy dotyczące obmycia stóp zawarte są w dekrecie Piusa XII Maxima Redemptionis nostrae misteria, z 30 listopada 1955 r. Mowa w nim, że w Wielki Czwartek podczas Liturgii Wieczerzy Pańskiej celebrans pod odczytaniu fragmentu Ewangelii wg. św. Jana może obmyć stopy dwunastu mężczyznom. Gest ten symbolizuje pokorę i miłość Chrystusa wobec swoich uczniów, a dokonujący go biskupi i kapłani upodabniają się wewnętrznie do Chrystusa. Obecnie duszpasterze mogą wybrać grupę wiernych, która reprezentowałaby różnorodność i jedność różnych części Ludu Bożego. Mogą w jej skład wchodzić zarówno mężczyźni jak i kobiety, a także osoby młode jak i starsze, zdrowi i chorzy, osoby duchowne, osoby konsekrowane jak i świeccy.

Jednocześnie Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina duszpasterzom o obowiązku prawidłowego pouczenia zarówno wybranych wiernych jak i pozostałych wiernych, aby w tym obrzędzie brali udział świadomie, czynnie i owocnie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  22.01.2016 11:29
  Ja, po dogłębnym rozważeniu, zaczynam szukać tradycyjnych duszpasterzy, może nawet z Bractwa Piusa X....?
 • Nab
  22.01.2016 13:59
  Bardzo zły pomysł... Wspomnijmy - ilu kobietom/dziewczętom obmywał nogi Pan Jezus? A przecież to wydarzenie towarzyszące ostatniej wieczerzy jest źródłem tego obrzędu. Papież Franciszek "poprawia" Pana Jezusa...? Coś mocno tu wydziela bardzo brzydką woń...i nie są to stopy ludzi ani ich skarpetki.
 • NJ
  22.01.2016 20:20
  Bardzo mnie zdziwiło oburzenie tu na forum. Zdziwiło mnie też udział kobiet w jako nowość. W moim kościele (katolickim) w USA, jak i w znanych mi innych kościołach odkąd pamiętam (tzn. od 1998 czyli od początku mojego pobytu w Stanach) w obrzędzie obmywania stóp uczestniczą zarówno mężczyźni jak i kobiety.

  Jeszcze bardziej zdziwiło mnie to, że podczas liturgii Wielkiego Czwartku w polskich kościołach obrzęd ten jest rzadko praktykowany, chociaż stanowi centralną część liturgii. Jest za to czas na różne dziwne podziękowania księży sobie nawzajem za to, że odprawili Mszę św.
 • tango francesco
  24.01.2016 15:10
  Rozumiem że "odpowiednio przygotowanymi członkami ludu bożego" są nastoletnie muzułmanki z poprawczaka i papcio Franek w tym roku znowu zaprosi je do wzięcia udziału w tym obrzędzie
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  3°C Wtorek
  dzień
  4°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »