Australijska diecezja Sydney już po raz czwarty przyzna subwencję na studia nad zastosowaniem w lecznictwie komórek macierzystych pochodzących z organizmów dorosłych.
Dotację wysokości 100 tys. dolarów australijskich ogłosił kard. George Pell. Arcybiskup Sydney zachęcił do ubiegania się o nią uczonych, którzy zajmują się w Australii takimi badaniami.
„Kościół opowiada się za badaniami medycznymi – powiedział australijski purpurat. – Usilnie popieramy badania nad komórkami macierzystymi i inne formy biotechnologii, kiedy respektują one każde ludzkie życie, także nienarodzonych. W badaniach dorosłych komórek macierzystych odnotowuje się wielkie postępy. Rezultaty na tym polu przewyższają to, co osiągnięto w studiach nad takimi komórkami pochodzącymi z embrionów” – dodał kard. Pell. Uczonego, który otrzyma subwencję, wytypuje niezależny zespół ekspertów w dziedzinie nauki i etyki.
Po raz pierwszy diecezja Sydney przyznała w 2003 r. dotację 50 tys. dolarów za badania prowadzone na uniwersytecie Griffith w Brisbane nad zastosowaniem dorosłych komórek macierzystych w leczeniu choroby Parkinsona. W 2005 r. australijska diecezja ofiarowała 100 tys. dol. za badania dotyczące leczenia tymi komórkami poparzeń skóry, a w 2007 r. taką samą kwotę za ich użycie w terapii ran ciętych. Takie komórki można pobierać od samego pacjenta. Przy ich wykorzystywaniu unika się wielu problemów zarówno technicznych, jak etycznych, występujących w przypadku stosowania komórek macierzystych pochodzących z ludzkich embrionów.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.