MF negatywnie o projekcie ustawy 500+

Ministerstwo Finansów negatywnie zaopiniowało projekt ustawy o 500 zł na dziecko.

W datowanym dziś dokumencie MF skarży się na jednodniowy termin do zgłoszenia opinii, dodając, że uniemożliwia on jego rzetelną ocenę i może prowadzić do skutków, których są dziś nie do zauważenia.

MF zauważyło jednak, że projekt tegorocznego budżetu przewiduje na program 500 zł na dziecko wydatki w kwocie 17,055 mld zł. Tymczasem realizacja projektu ustawy kosztowałaby więcej - 17,272 mld zł.

Fiskus zwraca także uwagę, że przedstawiony mu projekt mocno odbiega od wersji, przesłanej wcześniej do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Różnica dotyczy m.in. niewliczania środków z programu Rodzina 500+ do dochodu, od którego zależy udzielanie świadczeń z pomocy społecznej.

- Uwagi MF w żadnym przypadku nie kwestionują programu 500+, prosimy jedynie o doprecyzowanie pewnych rzeczy - powiedziała proszona o komentarz wiceminister finansów Hanna Majszczyk, która jest podpisana pod krytyczną opinią.

- To burza w szklance wody - tak medialną dyskusję na temat cytowanej opinii ocenił minister finansów Paweł Szałamacha. - Program nie opóźni się i nie zabraknie pieniędzy - podkreślił i dodał, że część uwag jego resortu została uwzględniona podczas prac Komitetu Stałego RM. Ostateczny termin wejścia w życie programu to 1 kwietnia.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska wskazała, że uwagi o możliwości dezaktywizacji zawodowej - odnoszącej się głównie do kobiet - pojawiły się nie tylko w uwagach Ministerstwa Finansów. Podkreśliła, że uprawnionych do świadczenia będzie 2 mln 700 polskich rodzin. „Jeżeli zdezaktywizuje się matka trojga czy czworga dzieci na dwa czy trzy lata, to stanie się to z korzyścią dla niej i jej rodziny” – oceniła szefowa MRPiPS. Dodała, że spotyka się także z zupełnie inną argumentacją - że program może być czynnikiem aktywizującym. „Matki z rodzin wielodzietnych mówią, że korzystając ze wsparcia, będą mogły zorganizować opiekę nad dziećmi, by pójść do pracy” – powiedziała. Minister oceniła, że ważne jest to, by matki - szczególnie te, które mają dwójkę, trójkę dzieci i więcej - miały możliwość wyboru i pracy niekoniecznie w pełnym wymiarze.

Jak podkreśliła, w ustawie został wpisany mechanizm, który zakłada że po roku funkcjonowania programu resort będzie zobowiązany do przeprowadzenia analiz świadczeń, również skutków wprowadzenia ustawy.

Kliknij, by uzyskać pełny tekst opinii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  28°C Czwartek
  wieczór
  24°C Piątek
  noc
  14°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  wiecej »